Sera Gazı Artışında Türkiye Olarak Dünya İkincisiyiz!

kazdaglari

OECD Çevre Raporu’na göre Türkiye sera gazı salımındaki ve motorlu taşıt kullanımındaki artışta ikinci sırada. İklim Ağı ve 350 Ankara aktivisti Algedik “Fosil yakıt tüketimini teşvik eden politikalar iklimi ve çevreyi tehdit ediyor” dedi.

OECD üyesi ülkeler arasında 1990’dan bu yana ‘çevre korumaya saygı eğiliminin’ ölçüldüğü ‘OECD Bir Bakışta Çevre 2013 Raporu’ yayınlandı. Türkiye, OECD ülkeleri arasında sera gazı salınımı artışında ikinci ülke oldu. Rapora göre 1990’dan bu yana sera gazı salınımını en fazla artıran OECD ülkesi yüzde 128 artışla Kore olarak belirlenirken, Türkiye yüzde 115 artışla ikinci sırada geliyor. OECD ülkeleri arasında motorlu araç sahipliğindeki artış oranları sera gazındaki artışla paralellik gösterdi. 1990’dan bu yana motorlu araç sahipliğindeki artışta Kore yüzde 470 oranla başı çekerken, Türkiye yüzde 245 oranla ikinci sıraya oturdu. Rapora göre Türkiye’de 2011’den bu yana 11 milyon 266 bin motorlu araç dolaşıma girdi. OECD genelinde sülfür oksit ve azot oksit salınımları düşerken, hava kirliliğine neden olan bu gazların salınımı Türkiye’de devasa oranlarda arttı.

OECD Raporu’nu değerlendiren İklim Ağı ve 350 Ankara aktivisti Önder Algedik Türkiye’nin motorlu araç kullanımını teşvik eden politikalarının hem iklim değişikliğine neden olan sera gazının artışında hem de hava kirliliğine neden olan azot oksit artışında rapora yansıdığını belirtti. Algedik, “OECD Raporu, gelişmiş enerji yoğun ekonomiler arasında yapılmış bir çalışma. Türkiye’de sera gazında çok ciddi bir artış söz konusu. Şu an bilim 1990 yılına göre salımlarımızı 2020’ye kadar yüzde 40 mertebesinde azaltamız gerektiğini söylüyor. Ancak Türkiye 2011 yılında 1990 yılına göre sera gazı salımını yüzde 124 artırdı. Rapor bunun nedenlerini ortaya koyuyor. Araç sahipliğindeki artışta ikinci sıradayız ve daha fazla otomobil merkezli bir ekonomiye sahibiz. Şehir içi otoyollar, duble yollar, toplu taşımanın öldürülmesi bunun nedenleri arasında. Azot okistteki artış da otomobil kullanımındaki artışın başka bir sinyali. Demek ki hem iklimi değiştiriyoruz, hem de çevreyi kirletiyoruz” dedi.

Fotoğraf: Mehmet Kıran