Seferihisar Belediyesi’nden Temiz Enerji Adımı

SEFERIHISAR A3 PRINT CONVERT

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, belediye hizmet binasında kullanacakları elektriği güneş enerjisinden üretmeye başladıklarını açıkladı. Belediye, 200kW FV Güç Santrali ile yılda 310 bin kWh elektrik enerjisi üretecek ve yılda 125 Bin Lira elektrik tasarrufu sağlayacak.

Geçtiğimiz yılsonunda başlayan Seferihisar Belediyesi Kapalı Pazaryeri’nde ‘Pilot Fotovoltaik Güç Santrali Kurulumu Projesi’ de bu ay itibarıyla  tamamlandı. İzmir Kalkınma Ajansı’ndan (İZKA) alınan 880 bin Liralık hibeyle pazaryeri çatısı üzerine kurulan güç santralı, yılda ortalama 310 binkWh enerji üretecek, böylelikle belediyenin ısıtması, soğutması ve aydınlatılması güneş enerjisiyle sağlanmış olacak.

Üyesi oldukları uluslararası Cittaslow (Sakin Şehir) kriterlerinin en önemli kriterlerinden biri olan yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanımını sağlama konusunda çok önemli bir projeyi tamamladıklarını belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmeyi hedeflerini söyledi.