Seferihisar Ekolojik Pazar Ürünleri Analiz Edildi

ekolojikpazar sirtcantam

Buğday Derneği, %100 Ekolojik Pazarlarda düzenli olarak yaptığı analiz çalışmalarına devam ediyor. Son olarak Seferihisar %100 Ekolojik Pazarda dört farklı üreticinin ürünleri zirai ilaç kalıntı analizine tabi tutuldu ve hepsi temiz çıktı. Buğday Derneği, %100 Ekolojik Pazarlarda düzenli olarak yaptığı analiz çalışmalarına devam ediyor.

Son olarak Seferihisar %100 Ekolojik Pazarda dört farklı üreticinin ürünleri laboratuarda zirai ilaç kalıntı analizine tabi tutuldu ve hepsi temiz çıktı.

Bugüne kadar (yedi yıldır) %100 Ekolojik Pazarlarda yapılan 48 analizde, 38 farklı üreticinin 79 farklı ürünü zirai ilaç kalıntı analizine tabi tutuldu. Kalıntı çıkan üreticilere ait ürünlerle ilgili bilgi ilgili kontrol ve sertifika kuruluşları ile paylaşılıyor, durum özelinde gerekli tedbirlerin alınmasından sektörden ihraca kadar çeşitli yaptırımlar uygulanıyor.

Mart 2013’te yapılan 7 farklı analiz sonucunda bir üretici firma ve sözleşmeli çiftçilerinden biri sektörden ihraç edildi.

Mayıs 2013’te Beylikdüzü, Şişli, Kartal %100 Ekolojik Pazarlarında eş zamanlı olarak iki farklı üreticinin iki farklı tezgâhta satılan enginarları, iki farklı üreticinin kuru kayısıları, bir üreticinin elması, bir üreticinin de erik, kayısı, çağla ve Antep fıstığı örnekleri alınarak, numuneler Intertek Laboratuarları’nda 369 ayrı zirai ilaç etken maddesi açısından analize tabi tutuldu, toplam 7 analizin de sonuçları temiz çıktı. Mayıs ayı sonunda iki farklı üreticiden alınan dört farklı ürünün analiz sonuçları da temiz.