Sayın Bakan Taner Yıldız, nükleerle yaşamaya hazır mısınız?

Bakanın ziyareti sırasında düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’de yapılması planlanan nükleer enerji santrallerine karşı yürüttüğü kampanyayı anlatan Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi, nükleer enerji projeleri ile zaman kaybettiğimizi, bunun yerine yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği üzerinde durmamız gerektiğini söyledi. Dr. Özesmi, Greenpeace tarafından hazırlanan Türkiye’nin 2050 yılına kadar enerji senaryosunu çıkaran Enerji [D]evrimi raporuna da dikkat çekti.

Bakan Taner Yıldız ise Greenpeace’in hazırladığı Enerji (D)evrimi Raporu‘nu incelemek üzere bir heyet kurulduğunu söyleyerek “Şeffaflığın gücüne inanıyorum, yenilenebilir yerli enerji kaynağını enerji planımızın başına koyduk” dedi. Bundan sonraki çalışmalarında Greenpeace’in görüşlerini de almak istediğini belirten Bakan Yıldız, her iki tarafın da temsilcilerinin yer alacağı bir çalışma grubu kurulacağını söyledi.

“İhtiyacımız olan Türkiye’nin nükleersiz geleceği için bir değişim”

Geçtiğimiz Ağustos ayında Bakan Yıldız’ı ziyaret etmemizle başlayan bu diyalogun olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyoruz ancak bu diyalogun işe yaraması için, Türkiye’nin nükleersiz enerji geleceği için bir değişim yaratması gerekiyor.

Greenpeace ve Destekçileri Nükleer ile Yaşamaya Razı değil!

“Nükleer ile Yaşamaya Hazır mısınız?” tişörtünü aldığı zaman “Evet hazırım” diyen bakanın aksine, Greenpeace ve destekçileri nükleer ile yaşamaya hazır değil! Geçen dört nükleer santral ihalesi ile Türkiye çok zaman kaybetti. Bu iki yıl zarfında da yeni pahalı fosil yakıt anlaşmaları yapmanın ötesine gidemedik.

Türkiye’nin sahip olduğu yenilenebilir kapasitesi ve enerji verimliliği çözümleri ile ihtiyacımızı temiz enerjilerle karşılayabiliriz.

Arka bahçesinde nükleer atık istemeyen herkesi http://nukleer.greenpeace.org/ internet sitesinde devam eden imza kampanyasına katılmaya çağırıyoruz!