Şanlıurfa Müftülüğü’nden Doğa Derneği’ne Hutbeli Destek

Doğa Derneği, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın ortaklaşa hazırladığı hutbede, Urfa’nın ceylanları, sırtlan, kelaynak, çöl varanı, çizgili ishak kuşu gibi koruma altına alınan türlerin öneminden bahsedildi.

Cuma hutbesinde doğa korumanın önemi anlatılırken ”Bölgemizde yaşayan hayvan türlerinden ceylan, sırtlan, kelaynak, çizgili ishak, çöl varanı ve pek çok kuş türünün nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bizler en büyük zenginliklerimizden çevremize, bitkilere ve hayvanlara karşı daha duyarlı olmalıyız. Bölgemizde özveri ile çalışanlara destek verilmeli ve onlarla beraber koruma çalışmalarını desteklemeliyiz. Onların varlık halkasındaki yerlerini ve taşıdıkları önemi kavramalı ve nesillerimize bu şuuru aktarmalıyız.” denildi.

Doğa Derneği’nin Şanlıurfa’da yürüttüğü doğa koruma çalışmaları ülkemizde pek bilinmeyen önemli canlı türlerini gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Bölgede dört yıldır süren çalışmaların sonucunda pek çok tür bölge de yaşayan köylülerle birlikte yapılan çalışmalarla korunuyor.