Şanlıurfa’nın Doğası Urfalılara Emanet

Şanlıurfa doğasının araştırılması ve korunması için köylülerle beraber yürütülen çalışmalar devam ediyor. Urfa bozkırlarına özgü olan ‘çizgili sırtlan’, ‘çöl varanı’ gibi türlerin yaşama alanlarının belirlenmesi, bu türlerin yöre insanı tarafından daha çok tanınması ve korunması hedefleniyor. Bunun için köylerde sohbetler ve köy okullarında eğitimler düzenleniyor.

İlköğretim okullarında düzenlenen eğitimler, gönüllü doğa eğitmenleri tarafından her ay farklı bir köyde gerçekleştiriliyor.

Köy sohbetlerinde Urfa bozkırlarında yaşayan çizgili sırtlan, çöl varanı gibi nadir türlerin ve yaşadıkları yerin özelliklerinden ve korunmasının öneminden bahsediliyor. Urfa bozkırlarını tanıtımı için hazırlanan broşür ve posterler de köylerde dağıtılıyor.

Yapılan bu çalışmalar, Birecik Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi, Doğa Derneği, Doğa Kültür ve Yaşam Derneği ortaklığı, Birleşmiş Milletler GEF Küçük Destek Programı (SGP) tarafından desteğiyle yürütülen Urfa Doğası Koruma Projesi kapsamında gerçekleştiriliyor.