Sanatçılar Allianoi İçin Buluştu

Birçok oluşumun da destek verdiği etkinlik ‘kazılara izin verilsin ve Allianoi ziyarete açılsın’ sloganıyla sinemadan fotoğrafa, resimden seramiğe, tiyatrodan müziğe birçok alandan elli kişiye yakın sanat emekçisinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Etkinlik, İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda Kültür Bakanlığı’na, Allianoi’de kazı izninin verilmesi ve Allianoi’nin ziyarete açılması taleplerini içeren mektupların gönderilmesi ile başladı. Ardından basın açıklaması, Allianoi antik kenti ve çevre köylerin ziyaret edilmesiyle program sonlandırıldı.

Doğal ve Kültürel Çevre İçin Yaşam Girişimi sözcüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu, “Düşünen ve yaratan insanlar bir kez daha ve bu kez de Allianoi için, her yerde ve ısrarla, Allianoi’de yarattıkları eserlerle diyecekler ki:

—Allianoi’nin, bilimsel, toplumsal ve kültürel yaşamda yerini almasını artık geciktirilmemelidir.
—Allianoi hemen ve herkesin ziyaretine açılmalıdır.
—Son kurul kararı hemen iptal edilmelidir.
—Kazılara hemen, yeniden izin verilmelidir.
—Allianoi’den Hasankeyf’e, Munzur’dan İkizdere’ye, yani ülkemizin doğasından ve kültüründen rantın eli çekilmelidir.”
dedi

Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Kulübü adına Aydın Karataş yaptığı konuşmada, ”İşte bu nedenlerle, yaratan ve düşünen insanlar, Allianoi’de, yaratımlarının öznesi olan bu eşsiz antik sağlık yerleşiminde bir araya geldiler. Etkinlik çalışmalarını aralık ayı içerisinde ve devam eden aylarda, güzel sanatlar fakültesinde ve diğer kültür merkezlerinde paylaşılacağız.” dedi.