Saklı Cennet; Çınarlıdere

Çınarlarla kaplı

Büyükşehir Belediyesi vatandaşların temiz ortamda hoşça vakit geçirmelerini sağlamak amacı ile kentin birçok noktasına dinlence alanları yapıyor. Bunlardan birisi de İzmit merkeze 10 kilometre mesafede Derince Çınarlıdere Mesire Alanı. Adını içinde boydan boya uzanan çınarların bulunduğu dereden alan mesire alanı, şehrin gürültüsünden uzaklaşıp dinlenmek isteyen Kocaelililere serin bir yaz günü geçirme imkânı sağlıyor.
 

4 kilometre boyunca

Dere boyunca 4 kilometre uzunluğa sahip olan mesire alanı 350 bin metrekare alanı kapsıyor. Elmadan armuda, kirazdan dut ağacına yaklaşık bin 600 meyve ağacının bulunduğu doğa harikası alan, 25 barbeküsü, 3 çocuk oyun grubu, 16 büyük salıncağı ile piknik yaparken eğlenmeye de olanak sağlıyor. Mesire alanının tam ortasından geçen Çınarlıdere’nin üzerine yapılan ve iki yakayı birbirine bağlayan 3 adet ahşap köprü ise diğer mesire alanlarından Çınarlıdere’yi farklı bir özelliklerinde bir tanesi.
 

Fayton keyfi

Mesire alanında ayrıca 1 adet büfe, 12 adet çardak, 2 de tuvalet yer alıyor. Çınarlıdere’de vatandaşlara önümüzdeki günlerde ise güzel bir sürpriz geliyor. Kısa zaman içinde başlayacak çalışma ile yaklaşık 4 kilometre uzunluğunda bulunan mesire alanında vatandaşlar fayton zevki yaşayacak. Alana gelen vatandaşlar faytonlar ile doğa harikası mesire alanında dolaşma imkânı bulacak.
 

Her türlü imkân var

Mesire alanına gelen vatandaşlar ise çok mutlu. Dinlenmek istediklerinde Çınarlıdere Mesire alanına geldiklerini ifade eden vatandaşlar burasının adeta bir cennet olduğunu belirtiyor. Daha önce de bu alanda pikniğe geldiklerini fakat çok kötü bir durumda ve hiçbir imkânın bulunmadığını söyleyen vatandaşlar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Çınarlıdere alanına yaptığı çalışmalar ile her türlü ihtiyaçlarının karşılanabildiği mükemmel bir alana kavuştuklarını aktardı.
 

3 trekking parkuru

Çınarlıdere Mesire Alanı içerisinden, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu 3 doğal yürüyüş parkuru içerisinden geçiyor. Bilgi için www.trekking.com.tr