Sağlıklı Şehirler 2012 Ödülleri

Sağlıklı Kentler Birliği’nin 8. Yıl Konferansı Yalova’da gerçekleştirildi. Konferansta Sağlıklı Şehirler 2012 En İyi Uygulama Ödülleri sahiplerini bulurken Sağlıklı Çevre Kategorisinde; Ekolojik Enerji Biyogaz Projesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi birinciliğe layık görüldü.

Birincilik ödülünü Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu adına Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Necmi Kahraman aldı. ‘Sağlıklı Kentsel Çevrelerde Yaşam’ teması ile gerçekleşen konferansta, Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ülke nüfusunun yüzde 70’inin kent merkezlerinde yaşadığını söyledi. Yalova Valisi Esengül Civelek de toplantıda bir konuşma yaparak kentler arası diyalogun gelişimine vurgu yaptı.

Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya Yalova Valisi Esengül Civelek, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe, Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Necmi Kahraman ile birliğe üye belediyelerin başkan ve temsilcileri katıldı.

Toplantıda Sağlıklı Şehirler 2012 En İyi Uygulama Ödülleri de sahiplerini buldu.

– Sağlıklı Çevre Kategorisinde; Ekolojik Enerji Biyogaz Projesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi birinciliğe layık görüldü.

– Sağlıklı Şehir Planlama Kategorisinde; Derin Nefes Projesi ile Derince Belediyesi

– Sağlıklı Yaşam Kategorisinde; Gölcük’te Sağlığın Geliştirilmesine Yönelik Halk Sağlığı Projesi ile Gölcük Belediyesi

– Sosyal Sorumluluk Projeleri Kategorisi’nde; Çankaya Ahşap Çocuk Oyuncakları Atölyesi Projesi ile Çankaya Belediyesi,

– Jüri Özel Ödülü; Tay Park Projesi ise Karşıyaka Belediyesi.