Safranbolu, ‘Somut Olmayan Kültürel Miras Sempozyumu’na Hazırlanıyor

Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Halk Bilimi Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu, Prof. Dr. Metin Özarslan ve Hicran Karataş Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’u Safranbolu’da gerçekleştirilmesi planlanan UNESCO Başkanı ve 25 bilim insanın da katılacağı sempozyum hakkında görüş alış verişinde bulunmak üzere makamında ziyaret ettiler.

safranbolu ekip

Ziyarette 2015 yılı Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan Somut Olmayan Kültürel Miras Sempozyumu ile ilgili bilgiler veren konuklar, Başkan Aksoy’dan destek almak için geldiklerini ifade ederken, Safranbolu’nun böylesi önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapacak olmasından duydukları memnuniyeti dile getirirken, sempozyumun Türkiye Cumhuriyeti devletine ve Türk misafirperverliğine yakışır bir biçimde tamamlanacağına olan inançlarının, Safranbolu ve Safranbolu Belediyesi’ni de bu tür büyük organizasyonlara hazır olduğunu bildiklerini ifade ettiler.

Başkan Aksoy ise “Safranbolu’nun artık ulusal ve uluslararası konferansların aranılan şehirleri haline geldiğini, bu nedenle büyük mutluluk duyduğunu dile getirirken, geçtiğimiz günlerde uluslararası alanda dünya adına çok önemli bir toplantı olan ‘İklim Değişikliği Konferansı’na ev sahipliği yaptık. Bunun hemen akabinde böylesi önemli bir sempozyumun yine Safranbolu’muzun ev sahipliği yapacak olması bizleri ziyadesi ile mutlu etmektedir” dedi.

Gerçekleştirilecek olan sempozyum hakkında bilgi veren Başkan Aksoy şunları söyledi; “1959 yılından beri düzenli aralıklarla, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, Çin, Kenya, Amerika gibi ülkelerin prestij sahibi üniversitelerinin ve devlet kurumlarının ev sahipliğinde gerçekleşen ISFNR’na (International Society For Folk Narrative Research / Uluslararası Halk Anlatıları Araştırmaları Sempozyumu) ev sahipliği yapmak üzere ülkemiz seçilmiştir. Bu kapsamda Safranbolu’muz da bu güzide sempozyuma ev ahipliği yapacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Hacettepe Üniversitesi, TC Başbakanlık Atatürk Yüksek Kurumu, Safranbolu Belediyesi ve Karabük Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilecek olan sempozyumun birinci günündeki oturumlar Safranbolu’da gerçekleşecek. Yine Bu önemli sempozyum ile UNESCO listesinde bulunana ilçemizin eşsiz kültürü, doğası ve tarihi dokusu ile hem tanıtımına katkı sağlamış olacağız hem de her zaman sözünü ettiğimiz Safranbolu’muzu bir kongreler şehri haline getirme yolundaki çalışmalarımıza yine büyük bir sempozyum ile devam edeceğiz.

Kısaca, 3 gün boyunca Safranbolu’nun ev sahipliğini yapacağı Dünya Somut Olmayan Kültürel Mirası’nın tartışılacağı, UNESCO Başkanı Irina Bokova başta olmak üzere 25 bilim adamının da katılacağı ülkemiz ve bizim adımıza çok önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapacağız. Geçtiğimiz günlerde Safranbolu’muzda gerçekleşen ve başarı ile noktaladığımız Safranbolu Deklarasyonu olarak adlandırılan, ‘İklim Değişikliği Kongresi’nin ardından böylesi büyük bir sempozyumun da Safranbolu’da gerçekleştirilecek olması bizleri gururlandırıyor. Ben şimdiden sempozyumun hayırlara vesile olmasını diliyorum.”