Safranbolu Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde Geri Sayım Başladı

safranbolu sirtcantam

Bu yıl 14.sü düzenlenecek olan Altın Safran Belgesel Film Festivali yine birbirinden güzel filmlere ve etkinliklere sahne olacak. 6, 7 ve 8 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festival kapsamında birçok etkinliğe imza atılacak. Her yıl düzenlenen festivalin geçen yıl ki ana teması ahşap olurken bu yıl ise ‘Tapu Senedi; Mezar Taşları’ olarak belirlendi.

Safranbolu Belediyesi tarafından çok kısa bir sürede Safranbolu’ya yakışır bir şekilde yaptırılan Mezarlık Hizmet Binası’nın 6 Eylül 2013 Cuma günü saat 15.30’da yapılacak olan açılış töreni ile başlayacak olan festivalde aynı gün, saat 17.00’da Safranbolu Belediyesi Araştırmalar Merkezi açılış töreni, saat 18.00’da SAKEM’de karma sergi ve kokteyl 19.00’da kortej yürüyüşü ve 19.30’da da Misak-ı Milli Meydanı’nda protokol konuşmaları, meşale yakma, Safranbolu ve Kültür Bakanlığı halk dansları topluluklarının gösterileri ile gala film gösterimi yapılacak.

Festivalin 2. günü saat 11.00’da Cıngıllıoğlu Sanat Galerisi’nde yapılacak olan fotoğraf yarışması seçme sergisi ile 12.00’da Cemil Belder’in Cinci Han’da düzenleyeceği fotoğraf sergisi ile devam edecek. Sergileri saat 14.00’da yine Cinci Han’da Yrd. Doç. Dr. Lütfiye Göktaş Kaya’nın moderatörlüğünde gerçekleşecek olan ve Prof. Dr. Kadir Pektaş ile Prof. Dr. Nakış Karamanoğlu’nun konuşmacı olarak katılacakları ‘Tapu Senedi Mezar Taşları‘ isimli panel takip edecek.

2. gün etkinlikleri Kent Tarihi Müzesi’nde saat 19.30 da başlayacak olan ödül töreni ile son bulacak.

Festival son günü de yine hareketli bir güne sahne olurken saat 11.00’da en iyi korunan ve en iyi restore edilen eve plaket çakma töreninin ardından saat 13.30’da tarihi mezar taşları inceleme gezisi düzenlenecek. Festival 19.00’da başlayacak olan final konseri ile son bulacak.