Safranbolu Akçasu Mahallesi

Bilmiyorum normal bir insan ömrü, ülkemizin her yanını görmek için yeterli olur mu? Ben, ülkemizin tüm ilinde bulundum. Ama her tarafı tanıyor, biliyorum demem mümkün değil ama. Hele hele ülkemiz coğrafyasını bilmek için çok ama çok ilgili olmak gerekiyor.

Öyle güzel bir ülkede yaşıyoruz ki ülke değil adeta kıta. Toroslar ayrı bir dünya, Van Gölü Havzası ayrı. Karadeniz sıradağlarının kuzeyi ayrı bir dünya, güneyi daha başka. Hele hele iş çiçek türlerine girerse, bu konudan çıkmak epeyce zor iş sanırım.

O zaman yapılacak tek iş; herkes bildiği, belgeleyebildiği bölgeleri anlatacak, konuşacak ve sunacak. Bende öyle yaptım. Safranbolu, benim çok iyi tanıdığım coğrafyalardan.
 

Bu fotoğrafı ilkbaharın şu coşkun günlerini yaşadığımız nisan ayında çektim. Leke dağılımını ayarlarken yoğunluğu 3’te 2 oranında koyuya, 3’te bir oranında da açığa verdim. Yani 1/3 oranında bir gökyüzünü, derinlik olsun diye bıraktım. Fotoğrafı çekici hale getirmek içinde yatay pozisyonda 1/3 oranında alt kısmını diyagonal vaziyette papatyalarla süsledim.

Geriye çok vurucu ve tabiî ki Safranbolu’yu anlatacak fotoğrafın en temel elemanını yani esas konuyu koymam gerekiyordu. Bende yeni restore edilmiş bir evi tercih ettim. Bu fotoğrafa bakan herkes, ilkbaharda bir Safranbolu fotoğrafı demiştir diye düşünüyorum. Ortaya bu görüntü çıktı. Beğenilerinize sunuyorum…

İsmail Şahinbaş