Sade Yaşam -5

yasam

Enerji

Yaşam enerjimizi tüketimden alıyor olduk. Hafta sonunu bekleyen bir kitle oluştu. Elimize verilen kartlarla, bin vadeye bölünen alışverişle geleceğimizi ipotek altına alıyoruz. Daha çok çalışmak, çok daha tüketmek zorunda kalıyoruz.

Geleceğini ipotek et ve tüket. Bu yaşam biçiminin uyuşturucu kullanmaktan ne farkı var. Uyuşturucuda olduğu gibi bir anlık mutluluk için sağlığımızı teslim ediyoruz. İnsanoğlu yaşam enerjisini kaybetti.

Bir de günlük hayatta kullandığımız enerji var. Fosil yakıtlardan, nükleerden elde ederek doğayı yok ettiğimiz enerji türleri. Elde edilecek enerji su, rüzgâr ve güneşten elde edilmeli. Şimdi herkes mum ışığında oturmamı, araç kullanmamamı söyleyecek. Ya da buna benzer şeyler. İnsanlığın geldiği bu kalabalık düzende gerçekçi olmak gerekirse doğal yollardan elde edilecek enerji hiç kimseye yetmeyecek elbet.

Ama enerji elde etmeyi düşünmek yerine tüketmemeyi veya daha az nasıl tüketirimi konuşmamız gerekmiyor mu? Doğayı yok etmeye çalışarak elde edilen enerji, dünya üzerinde yaşayan her canlı için tehdit oluşturuyor.

Yazı ve fotoğraflar: İsmail Şahinbaş