Sadağı Kanyonu Belgeselinin Çekimleri 7 Kasım’da Başlıyor

sadagi kanyonu

Dergimiz ile TC Orman ve Su İşleri Bakanlığı, II. Bölge Müdürlüğü, Bursa DoğaKoruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü arasında Sadağı Kanyonu belgeselininyapım anlaşması yapıldı. Bursa Eskişehir Bilecik Kalınma Ajansı (BEBKA) tarafındanonaylanan ‘Sadağı Kanyonu Ekoturistler İle Buluşuyor’ isimli projesi kapsamında hazırlanacak belgesel film için kanyonda bir yıl boyunca çekimler yapılacak.

Dergi ekibimiz tarafından yapılacak çekimlerde kanyon coğrafyası bir plan dâhilindebelgelenecek. 7 Kasım günü başlayacak çekimlerde Sadağı Kanyonu TabiatParkı’nın biyolojik çeşitlilik potansiyeli de tespit edilecek.

Orman ve Su İşleri II. BölgeBursa Şubesi tarafından hazırlanan ve Orhaneli Belediyesi’nin ortak olduğu proje ile kanyon bünyesinde yeni köprüler, yağmur barınakları ve tanıtım merkezi yapılacak, bölgeyi tanıtan bir de kitap hazırlanacak.

Projenin ön bilgilendirme toplantısına Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu,Orman ve Su İşleri II. Bölge Bursa Şube Müdürü  Ekrem Terzioğlu, Orhaneli Ormanİşletme Müdürü Sadettin Özer, Orhaneli İlçe Tarım Müdürü Ergin Alkan katıldı.

Toplantıda projenin detayları ve uygulamasına ilişkin yapılması gerekenler masaya yatırıldı.Sadağı Kanyonu, Bursa’nın Orhaneli ve Büyükorhan ilçelerinin ortasında bir tabiat parkı.

Cuma Barajı’ndan başlayarak, döküldüğü Kocasu’ya kadar kanyon içerisinden sürekli akan bir nehir bulunuyor. Bu kanyonu diğer coğrafyalardan farklı kılan özelliği sadece doğal yapısı değil; bitki ve yaban yaşamının çeşitliliği…