Putin’e Greenpeace Karşılaması

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Başbakan Erdoğan’ı ziyareti sırasında 2 Greenpeace eylemcisi Başbakanlık konutu önünde nükleer karşıtı eylem yaptı. Putin, Başbakanlık Konutu’na girdikten beş dakika sonra konutun ana kapısında pankart açan eylemciler ‘Türkiye’de nükleer santral istemiyoruz’ diyerek hükümete çağrıda bulundu.

Bir günlük çalışma ziyareti için Ankara’ya gelen Putin’in, Başbakan Erdoğan ile görüşmek üzere Başbakanlık konutuna geldiği sırada iki Greenpeace eylemcisi de konutun önünde nükleer karşıtı eylem yaptı. Konutun ana giriş kapısında Türkçe ve Rusça ‘Nükleer? Hayır, Teşekkürler!’ yazılı pankart açan eylemciler Perihan Pulat ve Buğra Erol daha sonra polis tarafından gözaltına alındı.
 

Nükleer Çözüm Değil!

Greenpeace Türkiye’de nükleer enerji santralının yapılmasına karşı çıkıyor.

Nükleer enerjinin tek sorunu hala çözüm bulunamayan güvenlik açıkları değil; güvenlik açısından oluşturduğu yüksek risklerin yanı sıra, maliyet ve süre aşımları, atıkların saklanması ve çok pahalı söküm maliyeti ile bir ülkenin enerji politikalarını alt üst etmeye yetecek kadar problemi de beraberinde getiriyor.