Pire Limanı’nda Yüzen Türk Banknotları

Tabii, zamanında İbrahim Müteferrika’yı yurt dışına sürersen yabancı matbaalara muhtaç olursun. Neyse, konumuza dönelim.
2. Dünya savaşı sırasında İngiltere’ye sipariş ettiğimiz banknotlar YORKSHIRE isimli gemiye yüklenerek İstanbul’a gönderilir. Gemi ikmal yapmak için Yunanistan’ın Pire Limanına uğrar. Liman’da eksiklerini gidermek için beklereken aniden Alman uçakları bir hava baskını yapar ve limanı bombalar.
 
Bu hava hücumunda isabet alan para yüklü YORKSHIRE batar. Üzerlerinde İsmet İnönü’nün resmi bulunan 50 kuruş, 50 ve 100 liralık banknotlar desteler halinde batan geminin ambarlarından su yüzeyine fırlar. Kısa bir sürede limanın içi Türk banknotlarıyla kaplanır. Tabii, kepçesini alan doğru limana koşar ve denizden torba torba para toplar.
 
Milyonlarca liralık banknot bu şekilde elden çıkınca zamanın hükümeti derhal bir yasa çıkartarak bu paraların tedevaüle çıkışlarını iptal ettiyse de bu geçersiz paralar bazı gözü açıklar tarafından Anadolu’ya getirildi ve insanlarımız kandırılarak çeşitli alışverişlerde uzunca bir zaman kullanıldı.