Permakültüre Giriş Kursu

permakulturenstitusu sirtcantam

Türkiye Permakültür Enstitüsü 27 – 28 Temmuz tarihlerinde İzmir Bayındır Marmariç’te Permakültüre Giriş Kursu düzenliyor. Permakültüre Giriş Kursu, permakültürün ne olduğunun özünü kavramak isteyen herkesin faydalanabileceği iki günlük bir kurs. Katılım için herhangi bir ön koşul yok.

Permakültür tasarım kuramının ve ilkelerinin ele alındığı giriş kursu; kentselden kırsala, küçükten büyük ölçeğe birçok farklı durumda ve iklim koşullarında sürdürülebilir insan yerleşimleri tasarımının ve bu bağlamda gıda üretimi, ev tasarımı, inşaat, enerji tasarrufu ve üretimi ve permakültür çözümlerini destekleyecek alternatif iktisadi yapılanmalar ve hukuki stratejiler gibi konuların ayrıntılı bir şekilde incelendiği 72 saatlik Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) kursunun bir özeti niteliğinde.

İzmir’in Bayındır İlçesi’ne bağlı Marmariç Ekolojik Yerleşimi’nde düzenlenecek 12 saatlik permakültüre giriş kurslarının bir özelliği de yağmur hendeği, su bendi, gıda ormanı, kompost üretimi, malçlama, solucan çiftliği, kuru kompost tuvalet ve gri su arıtma sazlığı gibi uygulamaların yerinde gösterilecek olması. Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) veya benzer nitelikte bir kursu tamamlamış olanlar, bu sistemlerin farklı evre ve noktalarında çalışarak pratik deneyim kazanmak isterlerse enstitü bünyesinde staj yapmak için başvurabilirler.

Bilgi: egitim@permacultureturkey.org