Pedalımda 5 Ülke

Bir hayal, iki öğretmen, beş ülke, onlarca şehir, yüzlerce köy, binlerce renk, doku, tat, festival, milyonlarca pedal, milyarlarca insan… Gezi tecrübeleriyle ilgili yeni ve özgün bir şey söylemek ne kadar zor. Avcı toplayıcı ilk insandan, konargöçer atalarımıza, İbni Batuta’ya, Marco Polo’ya, Evliya Çelebi’den modern gezginlere kadar binlerce seyahatname yazarı, içlerindeki coşkuyu, yolda olmalarının nedenini ve yaşadıkları olağanüstü anları ne derece kelimelere dökebilmiştir ki!

Shakespeare’in dediği üzere ‘Hayat bir oyun sahnesi!’

Bu satırların sahibi İnci ve Soner Sarıhan çifti. Bu sahnede figüran olmak yerine başrolde oynamayı ve uzun metraj bir yol filmi çekmeyi tercih etti. 2005 yılında aldıkları radikal bir kararla tüketim çılgınlığına biraz olsun ara verip dünyaya olan borçlarını ödemek için ulaşım araçlarının en masumu olan bisikletle yollara düştüler.

Sarıhan çiftinin Denizli – Muğla – Antalya seyahati ile başlayan bisiklet seyyahlığı, 2006’daki Karadeniz turunun ardından 2007 yılında Türkiye’den Nepal’e uzanan masalsı bir maceraya dönüştü. Bu yolculuğun yarattığı dönüşüm ‘Pedalımda 5 Ülke’yle somutlaşıyor.

2008’de Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa hattına uzanan hikâyeleri, 2009’da aralarına katılan ve bugün Minik Gezgin olarak tanıdığımız Tibet Çınar’la daha da zenginleşti. Minik Gezgin henüz 22 aylıkken Orta Avrupa’da 3.486 kilometrelik bir rotayı anne – babasıyla birlikte kat etti.

2012’de Hollanda’dan yola çıkan bisikletsever aile, 3.660 km boyunca 10 ülkeyi kapsayan bir serüvene imza attı. Bu hikâyeler yeni kitaplarda okuruyla buluşacak!

PEDALIMDA_5ULKE_KAPAK.indd

Pedalımda 5 Ülke

1. Baskı: Haziran 2013 İstanbul

ISBN:978-605-4538-96-6

Sayfa Sayısı: 184

Fiyatı: 29,50 TL