PAZARYERİ DOMATES MANTARI KIZARTMASI

Domates mantarı, isminden de anlaşılacağı gibi aynı olgunlaşmış domatese benziyor. Bu tür mantarlar Pazaryeri’nde hem bahar aylarında, hem de güz aylarında çıkıyor. Ama daha çok güz aylarında yaygın görülüyor.

Domates mantarlarının benzeri zehirli bir türü bu bölgede bulunuyor. Bu zehirli tür daha çok bahar aylarında çıkıyor. Bu türün zehirli olanın üstü kaygan ve içi beyaz oluyor.

Tüm bu uyarıları yaptıktan sonra çekimlerini yapmış olduğumuz mantarları her zaman olduğu gibi Nur Kasap Mesut Bey’in lokantasında ustamız Fatih Kınık’a teslim ettik. Fatih Kınık bölgeyi çok iyi bilen, bitki ve hayvan çeşitliliğini iyi tanıyan dost bir kişilik.

Domates mantarlarının üzerini kaplayan beyaz kısmı soyularak çıkarılıyor. Daha sonra yıkadıktan sonra elma dilimi şeklinde kesiliyor. Keserken dikkat edilmesi gereken konu; mantarların çok ince kesilmemesi gerekiyor. Daha sonra kesilen mantarları kızgın yağda suyu çekilene kadar kızartıyoruz. Mantar yemeği yapmak çok kolay ve yemesi keyifli bir iş ancak mantarları doğadan seçme işi bu işin en önemli tarafı.

Metin ve fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

26.10.2015