PAZARYERİ DEDEKÜLAHI KIZARTMASI

Ahi Dağı’nın belgeselini hazırlarken sevgili dostum Fatih Kınık, çekmiş olduğumuz kimi mantarları toplamış olduğunu gördüm. ‘Kimini topluyor, kimine bakmıyorsun bile’ dediğimde, ‘abi bugünkü öğlen yemeğinin aşçısı benim’ demiş ve eklemişti; ‘mantar, etten lezzetlidir, iyi pişirilirse.’

Tam olarak ne dediğini ‘Dedekülahı kızartmasını’ yiyince anladım. Mantarlarla yemek yaparken ilk önce mantarları çok iyi bilmek ve tanımak gerekli. Mantar çok lezzetli bir besin ama pek çoğu da zehirli.

Dedekülahı kızartması için yapılacak ilk iş; mantarlar kirli ise işi abartmadan yıkamak gerekli. Daha sonra yumuşaması için haşlanıyor. Haşlanan mantarlar kızartma yapılmadan önce unlanıyor (Mısır unu da, buğday unu da olabilir). Ardından mısır özü yağında kızartılıyor.

Fatih Kınık’ın tarifi bu şekilde. Pazaryeri’nde bize bu yemek imkânı veren ve var olan diğer mantarlarımıza el koyan Nur Kasap Mesut Bey’e teşekkür ederiz. Bu arada, Ahı Dağı, Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerini birbirinden ayıran bir kütle. Bilecik ile Bursa illeri arasında çok farklı bir iklimi var.

Metin ve fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

21.10.2015