Özilhan, Gerze’den Elini Çek!

Termik santral istemeyen Gerze halkı bir araya gelerek, o gün yaşadıklarını sinevizyon gösteriminden izledi. Gösterimin olduğu salondaki insanların hayal kırıklıkları ve üzüntüleri yüzlerinden okunuyordu.

Yaykıl Köyü halkı 5 Eylül’de verdikleri mücadeleyi hatırlamak, belki de gösterdikleri güçlü direnişin farkına varmak için, olanları YEGEP ‘in hazırladığı sinevizyon gösterisi ile yeniden izledi. Ekrana yansıyanları izlerken yüzlerinde yaşadıkları haksızlığın izlerini görmek mümkündü; onları korumakla yükümlü kendi devletlerinin askeri ve polisi, özel şirket olan Anadolu Grubu’nun yanında yer almış, Gerze’yi kömüre bulamak istemeyen bu insanlara karşı orantısız güç kullanmıştı.

5 Eylül’de yaşanılanların izletildiği sinevizyon gösterisine ilgi büyüktü. Yaykıl Köyü’nde yapılan gösterime çevre köylerden de katılım vardı. İleriki günlerde, diğer köylerde de gösterim yapılacak.

Haklı mücadeleye karşı haksız müdahale

O gün Yaykıl Köyü halkı temiz nefes alma hakkı için mücadele etti. Onlara göre, Gerze’nin yeşili için direnmek, yaşam alanlarını korumak demekti. Kömür kirlidir, kömür kirletir! Kömür iklimi değiştiren, gezegenin dengesini bozan en tehlikeli yakıttır.

Türkiye hızla artan CO2 salımlarıyla rekor kıran ülkeler arasında! Efes Pilsen’in sahibi Anadolu Grubu, Gerze’ye kurmayı planladığı termik santralle bu rekora katkı mı sağlamaya çalışıyor? Türkiye’nin en sevilen yerel markalarından biri Efes Pilsen’in ismini yeşil enerjilerle aklarken, neden Gerze’yi kömürün karasına boğmak istiyor?

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ı bu halkın güçlü sesini duymaya davet ediyoruz. Termik santral planlarından vazgeçmesini ve Gerze’den elini çekmesini talep ediyoruz.

Köyün yaşlılarından Mehmet Dede her gün her gece aynı şeyi soruyor:”Devlet kim?” Sonra yine aynı yanıtı veriyor: “Biziz. Burada devlet Yaykıl köylüsüdür” diyor.