Oryantiring Günleri’nde Üçüncü Gün

Uluslararası nitelikteki rekor bir katılımla düzenlenen yarışma İOG (İstanbul Orienteering Spor Kulübü Derneği) tarafından organize ediliyor.

Federasyon 1. kademe yarışı da İOG’nin organize ettiği ‘ist5days’ organizasyonu bünyesinde koşuldu. Koşu aynı zamanda ‘Atatürk’ü anma koşusu’ niteliği de taşıyordu. Yarışma, koşu öncesinde 1 dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Açılış konuşmasını Adalar Kaymakam’ı Salih Keser yaptı.
 

Kısa mesafe olarak koşulan Büyükada etabı çok hızlı bir yarış oldu. İki gündür ormanlık arazide uzun ve orta mesafe koşan sporcular Büyükada’nın farklı arazi yapısında kısa parkur koştular.

21 Elit Bayanlarda üçüncü günde sıralamalar değişti. 58 kişinin koştuğu kategoride, dünün birincisi, İsveçli sporcu Åsa Lindqvist 52 dakika 19 saniye ile bugün de birinciliğini korudu. Rus Irina Mikhalko iki saniye ile ikinci olurken, üçüncülüğü 57.49 ile İsviçreli Katja Stoecli elde etti.
 

Üçüncü günde 21 Elit Erkeklerde 88 sporcu yarıştı. 1. Sırayı 55 dakika 57 saniye ile Rus Vlacheslav Kruglov alırken, 57:29 ile Brezilyalı Leandro Pereira Pasturiza ikinci ve Türkiye’den Alen Gavar 58:43’lük derecesiyle üçüncülüğü elde etti.

Toplam 5 gün sürecek yarışın ilk 4 günü kendi içinde değerlendirilecek ve 4 günün en iyileri belli olacak. Aynı zamanda yarışmanın 3 ve 4. günleri Federasyon kademe yarışı olarak da lisanslı Türk sporcularca da koşulacak. Dünyanın en iyileri ile yarışma fırsatı bulan Türk sporcular özellikle bayanlar 16 ve 18 yaş kategorisi ile erkeklerde 16, 18 ve 20 yaş kategorilerinde iddalı gidiyorlar.
 

 
Yarışma:

7 Kasım WRE*, Orta Mesafe, Avrupa, Belgrad Ormanı (WRE: dünya sıralamasına puan veren)

WRE Madalya Töreni ve ‘ist5days’ genel sıralama Madalya Töreni

8 Kasım Süper Hız, Kapalıçarşı, Çemberlitaş

Kapalıçarşı Madalya Töreni ile Kapanış Töreni şeklinde devam edecek.