Oryantiring Günleri’nde Son Gün

İOG (İstanbul Orienteering Spor Kulübü Derneği) tarafından organize edilen uluslararası nitelikteki 5 gün yarışlarına 32 ülke ve 5 kıtadan 1032 sporcu gibi rekor bir katılım gerçekleşti. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük oryantiring yarışması olma özelliği de taşıyan yarış, Pazar günü Kapalıçarşı etabı ve ülkemize yaşattığı “İLK”lerle sona erdi.
 

TÜRKLERDEN YOĞUN KATILIM…

TOF (Türkiye Oryantiring Federasyonu) 1. kademe yarışının 2 ayağı da “ist5days” organizasyonu bünyesinde koşuldu. Yarışmada 600’e yakın Türk sporcu yarıştı.
 

GENÇ SPORCULAR GELECEĞİN ŞAMPİYONLARI OLMAYA ADAY…

Dünyanın en iyileri ile yarışma fırsatı bulan Türk sporcular özellikle bayanlar 12, 16 ve 18 yaş kategorisi ile erkeklerde 10 yaş ve Open kategorilerinde yabancı rakiplerini geride bırakarak 1.’lik madalyalarını almaya hak kazandılar.

Yarışmada çeşitli kategorilerde 107 adet madalya dağıtıldı. Bu madalyaların 20 adedini kazanan Türk sporcuların madalya dağılımı şu şekilde gerçekleşti: 5 birincilik, 6 ikincilik 9 üçüncülük…

Genç kategorilerde kazanılan bu madalyalar, otoritelerce “Türkiye gelecek yıllarda dünya şampiyonalarının yeni yıldızı olabilir” şeklinde yorumlanıyor.
 

TÜRKİYE İLK KEZ DÜNYA KLASMANINDA DERECE ALDI…

4. gün koşulan Belgrad Ormanı etabı WRE (Word Ranking Event – Dünya Sıralamasına Puan Veren Yarış) olması itibarı yarışmanın en zorlu parkuru idi. Dünya klasmanından pek çok sporcu ile yarışma deneyimi yaşayan Tük sporculardan Emine Sezgünsay zorlu rakiplerini geride bırakarak bayanlarda ikinciliği, Alen Gavar ve İrfan Altuntaş ise erkelerde ikincilik ve üçüncülük madalyalarını kazandılar. Sporcularımız bu sonuçlarla dünya klasmanındaki bir yarışta ülkemize ilk madalyaları kazandırmış oldular.
 

 
5 GÜN’ÜN TOPLAM SONUÇLARI…

5 günün toplam sonuçları ise şöyle gerçekleşti.

21 Elit bayanlar kategorisinde 1. Sırada Rus Irina Mikhalko, İkinci sırada Rus Inna Somova ve üçüncü sırada Brezilyalı Ana Rachel Malerba Lemes yer aldı.

21 Elit erkekler kategorisinde 1. Sırada Brezilya’dan Leandro Pereira Pasturiza, İkinci sırada İsviçre’den Beat Berger ve üçüncü sırada İsviçreli sporcu Daniel Zwiker yer aldı.
 

 
“POLİTİKACILARIN YAPAMADIĞINI BİZ YAPIYORUZ !”

Yarışma sonrasında 5 günlük zorlu organizasyon hakkında bilgi veren Yarışma Direktörü Alex KALENDEROĞLU, “Dünyanın 32 ülkesinden 1500’e yakın kişiyi İstanbul’da bir araya getirdik. Bu insanlar 5 gün boyunca birlikte hem spor yaptılar hem de birbirleri ile kaynaşarak İstanbul’u birlikte yaşadılar. Spor toplumların yakınlaşması için en önemli araçlardan biri.” dedi…

KALENDEROĞLU ayrıca “Bu yıl “ist5days” Oryantring Günlerine 32 ülke katıldı. Geçen yıl dünya oryantiring şampiyonasına (WOC) 35 ülkeden katılım olduğunu düşünürsek, yaptığımız iş daha bir önem kazanıyor. Üstelik bu organizasyon tamamen amatör bir ekiple gerçekleştiriliyor. İst5days için ilk yola çıktığımızda 12 kişilik bir beyin takımımız vardı ve 90 sporcuyu konuk etmiştik. Bu yıl ekip yine 12 kişi olmasına rağmen sporcu sayısı 1000’i geçti. Amatör bir ruhla dünya çapında bir organizasyon düzenleyerek zoru başarıyoruz” şeklinde konuştu…