Oryantiring Günleri’nde Birinci gün

Uluslararası nitelikteki rekor bir katılımla düzenlenen yarışma İOG (İstanbul Orienteering Spor Kulübü Derneği) tarafından organize ediliyor.
 

Yarışmanın ilk gününde 604 kişi parkura çıktı. Irmak kapıda koşulan ilk etap uzun mesafe olarak oluşuldu. Özellikle 21E kategorisinde kıyasayısa mücadele eden sporcuların bir kısmı, Belgrad Ormanının engebeli yapısında zorluk çektiler.

21 Elit Bayanlarda ilk gün 28 kişi start aldı. İki Rus sporcu 1. ve 3. Sıraya yerleşirken, ikinciliği Brezilyalı sporcu Ana Lemes elde etti. Birinci Rus Irina Mikhalko parkuru 1 saat 30 dakika ve 6 saniye ile tamamladı.
 

21 Elit Erkeklerde koşan 74 sporcudan 1. ve 2. Sırayı İsviçreli sporcular alırken ikinciliği Brezilyalı sporcu 1 saat 28 dakia 52 saniye ile Leandro Pereira Pasturiza elde etti.

En büyük yaş grubu olan 75 yaş erkek grubunda Danimarka, Finlandiya ve Bulgaristan ilk üç sırayı paylaştı.

En genç sporcular ise 10 yaş kategorisinde, bayanlarda Bulgar Tzvetomila Dragoeva ve erkeklerde Bulgar Semen Mikhalko ile Türk Tan Çırpıcıoğlu dereceye girdiler.
 

Yarışma:

5 Kasım Orta Mesafe, Asya, Alev Okulları, Ömerli

6 Kasım Klasik Mesafe, Asya, Büyükada

7 Kasım WRE*, Orta Mesafe, Avrupa, Belgrad Ormanı (WRE: dünya sıralamasına puan veren)

8 Kasım Süper Hız, Kapalıçarşı, Çemberlitaş

Madalya Töreni, Kapanış Töreni şeklinde devam edecek.

Yarışmada zaman ve kontrol mekanizması için, hataya yer bırakmayan, SportIdent elektronik zaman hesaplama sistemi kullanılıyor.