Nükleerden Siemens’te Vazgeçiyor

Alman sanayi devi Siemens, artık nükleer enerji sektörüne yatırım yapmayacağını ve yenilenebilir enerjilere yöneleceğini açıkladı.

Akkuyu ve nükleersiz gelecek için umut verici bir haber Almanya’dan geldi. Siemens nükleer sanayiden çekiliyor ve yenilenebilir enerji teknolojilerine yöneliyor. Siemens’in bu kararının altında Mart’ta Fukuşima’da yaşanan felaketin etkisi var.

Bu haberi duyduktan sonra, nükleer enerji için siyasi bir karar diyebiliriz. Ülkeler, enerji politikalarını ve önceliklerini belirledikten sonra, şirketler hemen bu değişikliğe uyum sağlıyor.

Siemens, Akkuyu’ya kurulması planlanan nükleer santrali işletecek Rus şirketi Rosatom’la da nükleer konusundaki ortaklığını iptal edeceğini belirtti. Ayrıca Siemens’in üst düzey yöneticilerinden Peter Loescher, Alman Hükümeti’nin yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş konusunda destek olduklarını da söyledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Mayıs ayında, Almanya’daki 17 adet nükleer reaktörün 2022 yılına kadar kapatılacağını açıklamıştı.

Fotoğraf: Greenpeace, Siemens’in Akkuyu’ya yapmayı planladığı nükleer santrali protesto ederken,1999