Nükleer Enerji Santrali ÇED’i Kabul Edildi

asd-2

Mersin’de ‘Akkuyu Nükleer Güç Santralı, Radyoaktif Atık Depolama Tesisi, Rıhtım, Deniz Dolgu Alanı ve Yaşam Merkezi’ projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporu kabul edildi. Rapor, 10 (on) iş günü için görüşlere açıldı. ÇED dava sürecini başlatan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’ndan çağrı var.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevresel Etki ve Değerlendirmesi (ÇED) İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasında, Mersin’in  Gülnar İlçesi Büyükeceli Beldesi sınırları içerisinde, Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ tarafından yapılması planlanan ‘Akkuyu Nükleer Güç Santralı, Radyoaktif Atık Depolama Tesisi, Rıhtım, Deniz Dolgu Alanı ve Yaşam Merkezi’ projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporunun yeterli bulunduğu ve nihai kabul edildiği belirtilerek, Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporunun 10 (on) iş günü için görüşlere açıldığı ilan edildi.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, ÇED dava sürecini başlattı. Oda’dan yapılan açıklamada şöyle deniyor; “Ülkemizin en tehlikeli ve zararlı enerji yatırımları olan nükleer santrallere dair teknik görüşleriniz ve önerileriniz  son derece önem teşkil etmektedir. 14 Kasım 2014 tarihine kadar görüş ve önerilerinizi gorus@cmo.org.tr  mail adresine göndermeniz hususunda bilgilerinizi rica ederiz.”