Nükleer Enerji? Hayır, Teşekkürler!

Nükleer enerji santralleri, güvenlikten radyoaktif atıklara kadar pek çok risk barındırıyor. Birçok ülkede ‘enerji arz güvenliği’ ve ‘ucuz elektrik’ temini için önemli bir alternatif olduğu anlatılıyor ancak WWF bu iddiaların doğru olmadığını biliyor. #NükleereHayır dememizin nedenleri var.

Solar panels on a house in Ambleside, Lake District, UK


Nükleer enerji pahalıya patlar

Farklı elektrik üretim tesislerindeki ömür boyu maliyetler hesaba katıldığında, seviyelendirilmiş enerji maliyeti hesaplarına göre nükleer enerjinin daha pahalı olduğu görülüyor (Megavatsaat başına ABD Doları).

Nükleer santrallerin maliyet tahminleriyle gerçekleşen maliyetler arasında derin uçurumlar var. 2005’te yapımına başlanan ve 2009’da bitirilmesi öngörülen Olkiluoto-3 Nükleer Reaktörü’nün 3 milyar Avro’ya mal olacağı hesaplanmıştı. İnşaat hâlâ sürüyor. 2018’den önce tamamlanması beklenmeyen projenin maliyeti şimdiden 8,5 milyar Avro’ya ulaştı. Maliyet artışıyla ilgili benzer örnekler Fransa, ABD ve İngiltere’de de mevcut.

Yapacaksak yenilenebilir enerjinin reklamını yapalım

Konya Karapınar’da güneş enerjisinden elektrik üretiminin maliyeti nükleer enerjiden çok daha ucuz. Üstelik teknolojideki gelişmeler sayesinde güneş enerjisinin maliyeti her geçen gün düşüyor.

Atıklar ne olacak?

Nükleer enerji santralleri binlerce yıl radyoaktif kalacak atıklar üretir. Bu atıklar yok edilemez. Akkuyu Nükleer Santrali’nin ÇED raporunda belirtilen, nükleer atıklarla ilgili strateji ise yetersiz. 11 Mart 2011’de meydana gelen deprem ve tsunami sonrası Japonya’nın Fukuşima Kenti’nde yaşanan felakette ortaya çıkan radyasyonun atık havuzlarından kaynaklandığı unutulmamalı.

Önce enerjiyi verimli kullanalım

Enerji verimliliği ve tasarruf potansiyellerinin değerlendirilmesi yani tüketimi azaltmak aslında doğaya en zarar veren, en ucuz elektriği üretmek demek. Üstelik Türkiye’nin değerlendirilmeyi bekleyen yenilenebilir enerji potansiyeli de çok fazla. Sadece güneş enerjisi potansiyelimiz yılda 380 milyar kilovatsaate eş.  Bugünkü elektrik tüketimimiz ise yılda 250 milyar kilovatsaat civarında.

Elektrik üretmenin onlarca farklı yolu varken bu kadar büyük bir risk almayalım. Bizim ve diğer canlıların yaşamı önceliğimiz olsun. 

WWF Türkiye