Neneme, Dedeme, Dereme Dokunma

İkizdere ilçesinin 30 km. uzağındaki en son köyü olan Cimil Köyü deresi üzerinde ve köy içinde Hilal Enerji isimli firma tarafından yapılmak istenilen 75 MW gücündeki ARI–1 ve ARI–2 HES isimli projeler konusunda bugün ilçede yapılması istenilen halkı bilgilendirme toplantısı protesto dolayısıyla yapılamadı. Kültür Merkezi önünde toplanan yaklaşık 200 kişi, üzerlerinde HES’lerin yapımına yönelik eleştiri yazılarının yer aldığı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın posterlerini taşıdı. Başbakan’ın posterlerinde, ‘Büyük düşündük. HES’leri istemiyoruz’, ‘Alabalık diyarına HES zulmü’, ‘Neneme, dedeme, dereme dokunma’ gibi yazılar dikkat çekti. Kimi protestocular Başbakan’ın posterlerini omzuna alırken, kimileri de ‘Vadime dokunma’, ‘HES’lere hayır’ gibi sloganlar attı.
Cimil Köyleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği sözcüsü Alaattin Demircioğlu bir basın açıklaması yaptı.

Alaattin Demircioğlu açıklamasında “Bu ülkeyi bizde herkesten çok seviyoruz. Bu ülkeye herkesten çok sevdalıyız. Bizler aklın doğru kullanılmasından yanayız. Dünyanın korunması gereken 200 vadiden birisi olan İkizdere-Cimil Vadisi’nde ve köyümüzün içinde yapılması istenilen HES istemiyoruz. Bilim adamlarımız ve akademisyenlerimiz teknik konularda müteaddit kereler zikrettiler eksik bilgi yanlış etütler ve yönlendirmeler sonucu yapılmak istenen bu Santraller bir kısmı sonradan ortaya çıkmak üzere çevreye çok büyük zararlar verecektir.

Bu bölgeye hizmet yapmak mı istiyorsunuz. Amacınız aklı öne çıkaran, insana, çevreye faydalı hizmet etmek midir? O halde gelin çevreyi tahrip etmeden bu bölgeyi turizme, hayvancılık ve organik tarıma kazandıralım. Bu hem yöre insanına iş imkânı sağlamak ve bu güzellikleri aynı zamanda insanlarla paylaşmak demektir. Birkaç paragöz firma köyümüze göz koydu ama burada HES yaptırmayacağız. Buna kararlıyız. Yaklaşık Bin yıllık tarihimiz olan Cimil Köyü yok edilmek isteniyor.

Buna evet diyemeyiz. Cimil Deresi İkizdere’nin en başıdır. Buradan çıkan su ancak mısır değirmenlerimizi döndürür. Bu suda 75 MW gücünde HES yapmak akıl işi değil cinayettir”
dedi.