Ne kadar yolcu varsa, o kadar mutlu insan vardır

Dergi olarak gayemiz; bakir toprakları bulmak, keşfedilmemişi keşfetmek, çıkılmamışa çıkmak değildir. Tüm çabamız yaşadıklarımızı paylaşmaktır. Çünkü her yola çıkış, alışkanlıklara karşı bir karşı duruştur.

Biliyoruz ki ne kadar insan varsa; o kadar yolcu, bir o kadar da seyahat etme biçimi vardır. Ne kadar yolcu varsa; o kadar mutlu insan vardır. Biliyoruz ki; insan aradığını bulamaz. Hayallerimize tıpatıp uyanı bulmak da hayal kırıklığı yaratır. Yapılan her yolculuk, kendini tanımaktır. Yapılan her yolculuk kendi gerçeğinin yanında hayal gücünü de üretir. Yolculuk etmek; çoğu kez geçmişi yaşamak istediğinden doğar. Yolculuk etmek bir yere gitmek için hareket ettiğimizde değil, bir yere gitmeyi düşündüğümüzde başlar. En büyük yolculuk; insanın kendine yaptığı içsel yolculuktur.

Sırtçantam’ı çıkarmaya karar verdiğimizde, bundan sonraki yaşamımızın eskisi gibi olamayacağını biliyorduk ekip olarak. Bir aylık zaman diliminin çok kısa bir süre olduğunu da, dergimizi aylık olarak çıkarırken birlikte öğrendik. Dergimiz için gezmeye başlayınca dünyanın en güzel yerlerinin, insanın kendisinin yürüyerek keşfettiği yerler olduğunu da öğrendik. Gezmenin, özgürlük ve bağımsızlıkla eş anlamlı olduğunu, gezmenin, aklı ve iyi duyguları uyandırdığını da deneyimledik.

Sırtçantam mutlu gezginlerin dergisidir.

5 yılı ve 35 sayılık bir serüveni geride bıraktık hep birlikte. Kutlu olsun…

Işık ve sevgi ile…

İsmail Şahinbaş

“Irkları, milletleri, ötekileri kendimize benzetmekle övünmeyelim; tam tersine, bunu asla başaramamış olmaktan mutluluk duyalım: Böylelikle ötekini hissetme zevkinin sürekliliğini muhafaza edelim” Victor Segalen.