Minik TEMA İle 25 Bin Çocuk Doğayla Buluşacak

TEMA Vakfı tarafından 2010 yılında başlatılan, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde ve Türkiye Okul Öncesi Eğitimini Geliştirme Derneği’nin katkısıyla geliştirilen Minik TEMA, okul öncesi ve ilkokul çocuklarına yönelik bir doğa eğitim programı.

Çocukların doğada hissederek, dokunarak, koklayarak, duyarak, ilk elden deneyimler yaşamasına, böylece hem bedensel hem de zihinsel gelişimlerinin olumlu yönde desteklenmesine imkân sağlamak amacıyla geliştirilen program şimdi İstanbul’daki 25 bin çocuğu doğayla buluşturacak.

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile TEMA Vakfı tarafından 500 okulda, yaklaşık bin sınıfta uygulanan Minik TEMA İstanbul Projesi ile ülkemizin en büyük kenti İstanbul’da çocuklarımızın doğayla arasında bağ kurmayı ve bu bağı olabildiğince güçlendirmeyi hedefliyor.

Günümüz çocuklarının doğayla olan bağları giderek zayıflıyor ve çocuklar daha az dışarı çıkıyor. Çocukları doğayla yakınlaştırmak, gözlem yaparak doğadaki ilişki ve örüntüleri fark etmelerini sağlamak, fiziksel olarak hareket edebilecekleri alanlar sunmak gibi amaçlarla yola çıkan Minik TEMA, sürdürülebilir bir geleceğin temellerinin ancak erken çocukluk döneminden itibaren verilecek doğa eğitimiyle atılacağına inanıyor.