Milletvekillerinden Nükleer Karşıtlarına Destek

Bugün Meclis’in Dikmen kapısı önünde 170.000 nükleer karşıtı imza, CHP’den Mersin Milletvekilleri Ali Rıza Öztürk, Ali Oksal ve İsa Gök, Zonguldak Milletvekilleri Ali İhsan Köktürk ve Ali Koçal (MYK üyesi) ve Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan ile BDP’den Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis ve Bitlis Milletvekili Nezir Karataş’a teslim edildi.

Nükleer enerjiye karşı vatandaşlarının sesini duyan milletvekilleri, imzaları Meclis Genel Kurulu’na sunmak üzere Greenpeace, Yeşiller Partisi ve Küresel Eylem Grubu temsilcilerinden teslim aldı. Bugün saat 15.00’te başlayacak Genel Kurul’da, toplumda oluşan nükleer karşıtı tepkinin BDP ve CHP taraflarınca ele alınması bekleniyor.

Nükleer karşıtları, milletvekilleriyle görüşmelerinde şunları dile getirdi: “Bu anlaşma Türkiye’yi bir çıkmaz sokağa sürükleyecektir. Yarın, Mersin’li olsun olmasın, milletvekillerinin oyları Türkiye’nin geleceğini şekillendirecektir. Yalnızca bizim değil, gelecek kuşakların da geleceği, güvenliği ve sağlığı ipotek altına alınıyor. Buradan bütün sağduyu sahibi milletvekillerine, bu çok tehlikeli, pahalı ve karanlık nükleer enerjiye hayır demeleri için çağrıda bulunuyoruz. Nükleer, kuzey komşumuza ne enerji bağımsızlığı getirdi, ne de Türkiye’ye getirmesi mümkün. Yarın Milletvekillerinin daha temiz ve iyi bir ekonomi ve yaşam kalitesi için sorumluluk alma günü olacak.”
 

Nükleer hiçbir şeyin çözümü değil

Türkiye’nin enerji geleceği, nükleer gibi kirli, tehlikeli ve pahalı bir yola sokuluyor ve bu, Türk vatandaşlarının parası ile ve derme çatma bir anlaşmayla oldubittiye getirilmeye çalışılıyor. Nükleer enerjinin en kirletici, en riskli ve en pahalı enerji üretim biçimi olduğunu tekrarlıyoruz. Nükleer enerji ne enerji sorununun, ne de başka bir sorunun çözümüdür.

Geçtiğimiz hafta Salı günü, Türkiye’nin dört bir yanından gelen, 17 yaşından 70 yaşına nükleer karşıtları TBMM önünde bir eylem gerçekleştirerek ‘Nükleer Anlaşmaya Hayır De’ ve ‘Türkiye Nükleer İstemiyor’ demişti. Emekli öğretmeni, öğrencisi, doktoru, avukatı, devlet memuru, milletvekilleri tarafından dinleneceğine, bu barışçıl protestoyu engellemek isteyen güvenlik güçlerinin ellerine bırakıldı. Eylem 58 kişinin gözaltına alınarak 12 saat sonra serbest bırakılmasıyla son buldu.