Mersin Göksel’le coştu

Göksel, bloğumuzda daha önce yazdığı yazıyla, çevreye olan duyarlılığını göstermiş ve bu konseri niçin vereceğini açıklamıştı.

Mersin, Barış Meydanı’nda halka açık düzenlenen Göksel konseri sırasında, izleyiciler, hükümetin Akkuyu için planladığı nükleer santral planlarını protesto etti. Mersinliler ‘Ampulünü Rüzgâr ile Yak’, ‘AKP Nükleer AŞ’ ve ‘Erdoğan Suçlu Akkuyu Güçlü’ gibi pankartlarla hükümetin Rusya ile yaptığı işbirliği anlaşmasına karşı çıktı.

Geçtiğimiz aylarda Başbakan Erdoğan’ın Rusya ziyareti sırasında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Rusya Başbakan Yardımcısı Igor Seçin arasında nükleer santral tesisi konusunda işbirliği ortak beyannamesi imzalanmıştı. Kamuoyu ile hiçbir detayı paylaşılmayan anlaşma ile hükümet Nükleer Santral İhalesi Yasasına yönelik Danıştay kararını ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarını devre dışı bırakmayı hedeflemişti.

Göksel: “10 yıldır Greenpeace destekçisiyim”

Konser sırasında ‘Sabır, Sabır ya Sabır’ şarkısını söylerken bu şarkıyı bir türlü bizi dinlemeyen yetkililere ithaf eden Göksel, 10 yıldır Greenpeace destekçisi olduğunu belirtti. İzleyenleri Greenpeace’e destek olmaya çağıran Göksel, yalnızca Mersin ve Sinop’ta değil Türkiye’nin hiçbir yerinde nükleer santral istemediğini söyledi.

Konser öncesinde geçekleşen konuşmalarda, Mersin Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Sabahat Aslan, Akkuyu’nun bağlı olduğu Büyükeceli Belediye Başkanı Mehmet Kale ve Akkuyu köylüsü Mehmet Amca ve Greenpeace eylemcisi Bahadır Çam, 34 yıldır devam eden bu mücadelenin hiçbir zaman sona ermeyeceğini belirtti. Konuşmacılar ne Sinop’ta ne de Mersin’de nükleer enerji istemediklerini ve bu konuda sivil örgütlenmeyi ve mücadeleyi bırakmadan sürdüreceklerini söylediler.