Meğerse Bakan’ın Kalemi Varmış

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in orfoz ve lagosu kurtarmak için attığı adımı memnuniyetle karşılıyoruz. Lüfer, kalkan ve diğer türler ise hala kurtarılmayı bekliyor.

‘Bakan’a Kalem’ gönderme çağrısının ardından; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, orfoz ve lagos için yasal avlanma boyunu 30 cm’den, bizim de önerdiğimiz 45 cm’ye çıkardığını duyurdu. Lüfer için ise verilen 20 cm kararını yetersiz buluyoruz.

Bakan Eker, sonunda ‘Seninki kaç cm?’ kampanyası için çıkardığımız balık cetvelini kullandı. Akdeniz ekosisteminde çok önemli bir yere sahip olan orfoz ve lagos türleri için attığı imzaya seviniyoruz. Diğer çok değerli türler için de aynı duyarlılığı acilen göstereceğini umuyoruz. Lüfer, 24 – 25 cm’den önce üremiyor. Ayrıca bilimsel raporlarca tehlike altında olduğu belirtilen kalkanın boyu da acilen 40 cm’den 45 cm’e çıkarılmalı. Yani Bakan’ın hala kaleme ihtiyacı var!

Neden 25 cm?

Yapılan son araştırmalar gösteriyor ki lüfer popülâsyonunun % 10’u, 20 cm’de üremeye başlıyor. Asıl çoğunluğu ise, yani % 60’ı, 24 – 25 cm’ye ulaşmadan üremiyor. Biz Bakan’ın lüfer ile ilgili yeniden düşünmesini ve avlanma boyunu 25 cm olarak değiştirmesini istiyoruz ki, stoklar iyileşebilsin.

Lüfer, kalkan, orfoz, palamut gibi türler öncelikli olmak üzere tüm avlanma boyları listesi, bilimsel bir kurul tarafından yeniden düzenlenmeli.