Mecidiye Kral Mezarı Tescil Edildi

17 YIL SONRA TESCİL

Büyükşehir Belediyesi kentin tarihi miraslarına sahip çıkarak tescil edilmelerini sağlamaya devam ediyor. Güvercinlik Köyü’nde Kocaeli Müze Müdürlüğü tarafından yapılan kurtarma kazısında ortaya çıkarılan tümülüsler de bunlardan birisi oldu. Büyükşehir Belediyesi kral ve ailesine ait mezarlara verilen isim olan Güvencinlik Köyü Mecidiye Tümülüsü’ndeki çalışmaları yürüterek 17 yıl sonra tescil edilmesini sağladı.
 

HELENİSTİK ÇAĞ’A AİT

Büyükşehir Belediyesi Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda ilk olarak tescil dosyaları hazırlandı. Büyükşehir uzmanlarının hazırladığı dosyalar Koruma Bölge Kurulu’na gönderiler MÖ yaklaşık 3. ve 4. yüzyılda Helenistik Çağ Dönemi’nde yapıldığı tahmin edilen kral mezarının tescili uygun görüldü. Böylece Güvercinlik Köyü, Büyüktepe Mevkii’nde bulunan ve ağır tahribatlara uğramış tümülüs’ün envanterlere geçmesi ile gelecek nesillere ulaşmasına katkı sağlandı.
 

TAHRİP EDİLMİŞ

Tümülüs’te tahribattan dolayı hiçbir buluntuya (kline, lahit, seramik gibi) rastlanılmaması tarihlendirmeyi zorlaştırmakta. Tümülüsün kuzey ve güney tarafındaki toprak yığını defineciler tarafından yıllar içinde kaldırıldığı anlaşılırken Müze Müdürlüğü uzmanlarının 1993 yılında yaptığı kurtarma kazısı esnasında dromos ile mezar odasının bir birine bağlayan kapıda stilize edilmiş haç motiflerine rastladıklarını belirtmekte. Ancak bu gün bu stilize haçlardan eser kalmamıştır.
 

İZMİT TARİHİ VE GÜVERCİNLİK KÖYÜ

Dünya’nın önemli yollarının kavşak noktası durumunda olan İzmit ve civarında yaklaşık olarak MÖ 5000’den itibaren insanların yaşamakta olduğu yapılan araştırmalar ve bulgular sonucu ortaya çıkmıştır. Karanlık geçen binli yılların başlarından sonra bölgeye Antik Yunanistan’ın Megara Bölgesi’nden göçmenlerin gelip koloni kurduklarını bilinmekte. Bir dönem Roma’ya başkentlik yapmış olan şehir Bizans ve Osmanlı dönemlerinde önemli yerleşimlerinden ve geçiş güzergâhlarından olmuştur. Güvercinlik Köyü ise İzmit’in kuzey doğu bölgesinde yer alır Osmanlı Dönemi’nde de yerleşim gören köyün, ekonomisini tarım ve hayvancılık oluşturur.