Marmara’da Lider Hamsi, Palamut Dördüncü

‘Marmara Denizi’nde Balıkçılık ve Biyolojik Çeşitlilik’ oturumunda sunum yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Avcılık ve Kontrol Daire Başkanı Turgay Türkyılmaz, Marmara’da 2012 yılı içerisinde en fazla avlanan ilk beş balık çeşidinin sırasıyla hamsi, sardalye, istavrit, palamut ve mezgit olduğunu söyledi. Listede lüfer altıncı, tekir dokuzuncu oldu.

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen ve başta Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere çok sayıda belediye başkanı ile su ve kanalizasyon idaresi yetkilileri, üniversiteler ve ilgili özel sektör temsilcilerinin katıldığı Marmara Sempozyumu’nun son oturumunda ‘Marmara Denizi’nde Balıkçılık ve Biyolojik Çeşitlilik’ tartışıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Avcılık ve Kontrol Daire Başkanı Turgay Türkyılmaz, balıkçılıkla ilgili mevzuat ve yönetmelikler hakkında bilgi verdikten sonra, “Marmara Denizi bir akvaryum. Sırasıyla Hamsi, sardalye, istavrit, palamut, mezgit, lüfer, bakalorya, çaça, tekir, kefal, kolyoz ve barbunya 2012 itibariyle Marmara Denizi’nde en yoğun avlanan balıklar. Bu çeşitliliği korumak, Bakanlığımızın olduğu kadar, belediyelerin de görevi. Özellikle kaçak balıkçılığın önlenmesinde, çıkarılmış yönetmeliklerle belediyelerin de sorumluluğu var. Biz Bakanlık olarak bu yıl 891 ceza kestik, belediyeler bu konuda elini taşın altına sokmalı” diye konuştu.

Türkyılmaz’ın ardından söz alan İstanbul Su Ürünleri Derneği Başkanı Abdullah Denizer ise çarpıcı bir açıklamada bulunarak, “Kumkapı Balık Hali’ne gelen çinakopların % 80’i, yasak olmasına rağmen trolcülük avlanmasıyla geliyor. Bu denetimin yapılamamasından dolayı biz gırgırcılar olarak mağdur oluyoruz” diye konuştu.