Marmara Denizi Yaşadığını Bir Kez Daha Kanıtladı!

marmara festivali sirtcantam

Türk Balıkadamlar Kulübü tarafından ‘13.Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali’, bu yıl 01 – 07 Temmuz 2013 tarihleri arasında düzenlendi, tüm sualtı camiasının buluştuğu törende ödüller sahiplerini buldu. Sualtı dünyasını su üstüne taşıyarak görsel bir şölen oluşturan festival, aynı zamanda ulusal anlamda bu yıl 20. yaşını kutladı.

Festival, dünyanın önde gelen sualtı fotoğraf ve video ustalarını ağırlayarak, her yıl olduğu gibi, bu yıl da Türkiye’de ve yurt dışında çektiği sualtı belgesel filmleriyle tanınan, sualtının gizemli dünyasını bizlerle tanıştıran 2007 yılında kaybettiğimiz Haluk Cecan’a ithaf edildi.

‘Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali’, uluslararası sualtı arenasında düzenlenen en önemli festivalleri altında barındıran ve konusunda otorite olarak görülen ‘EUIFA’ Avrupa Sualtı Görüntüleme Festivalleri Derneği üyesidir.

Denizlerimizdeki kirliliğe dikkat çeken festivalin temel amacı, yok olma tehlikesi içeren sualtı canlılarının görüntülenerek toplum bilincini geliştirmek, ülkemizi çevreleyen denizlerimizin altında büyüleyici bir yaşamın varlığını, renkliliğini, çeşitliliğinin belgelendirilmesi ile farkındalık yaratmaktır. Festival, Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında yer alan çeşitli meslek gruplarındaki katılımcılara, ortak bir amaç için buluşma noktası sağlamaktadır.

Marmara Denizi’nde, kanalizasyon ve fabrika atıkları, deniz kazalarının bıraktıkları, aşırı derecede kirlenmeye neden olmuş, bilinçsizce yapılan avcılık, sualtı canlılığının azalmasına, hatta birçok türün yok olmasına sebep olmuştur.

Bu doğrultuda denize bırakılan atıkların kontrol altına alınması konusunda yapılan iyileştirme çalışmaları, yasaklar konusunda alınan kararların uygulanması ile Marmara Denizi sualtı yaşamında canlılık gözlenmeye başlamıştır.

Yarışma: Festival bünyesinde 2 ayrı yarışma yapıldı, bilgi ve tecrübeleri ile kendilerini kanıtlamış jüriler tarafından fotoğraf ve videolar değerlendirilerek yarışma sonuçlandı.

– Filipin, Singapur, Ukrayna, Tayvan, İspanya, Fransa, Polonya, Belçika, İsviçre, Almanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’den katılımlar ile gerçekleşti. ‘Uluslar arası Önceden Çekilmiş Eserler’ kategorisinde bu yıl 83 yarışmacı yer alarak, dünyanın birçok farklı bölgesinde çekmiş oldukları fotoğraf ve video görüntülerinden oluşan 939 eser ile yarıştılar.

– ‘Yaşayan Marmara’ yarışmasına, son yıllarda sualtı yaşamındaki çeşitliliğin arttığı Marmara Denizi’nde, bu canlılığı görüntülemek amacıyla, 06 Temmuz 2013 Cumartesi günü Türkiye genelinden katılım ile toplam 54 dalıcı, aynı anda ve eşit şartlarda dalış yaptılar. Yaklaşık 3.500 kare fotoğraf çekerek aralarından yarışmada değerlendirilmek üzere seçimlerini yaptılar.

Sosyal sorumluluk projesi

Marmara Festivali kapsamında her yıl bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirilmektedir. 2013 yılı Sosyal Sorumluluk Projesi’nde, küçük çocuklarımıza bir eğitim imkanı sunmanın yanı sıra, onların su ile ilgili bilinçlendirilmesi hedeflenerek, Küçükyalı Çocuk Yuvası’ndan 9 – 11 yaş arası 20 çocuk Türk Balıkadamlar Kulübü’nde ağırlanarak, yaz döneminde kulüp havuzunda yaşlarına yönelik yüzme eğitimi verilecektir. Sponsorlarımızın desteği ile çeşitli havuz aktiviteleri ve hediyeler ile çocukların keyifli zamanlar geçirmeleri sağlanacaktır.

Sualtında ‘Çevreye Duyarlı, Denizlere Dost’ Çevre Ödülleri Verildi!

‘Çevreye duyarlı, denizlere dost’ çalışmaları sayesinde, dünyamıza nefes aldıran, gelecek nesillere daha yaşanabilir ortamlar sağlamak için farkındalık ve bilinç aşılayan çok değerli kişi ve kurumlara çevre ödülü verildi. Söz konusu ödüller, Türk Balıkadamlar Kulübü sosyal tesisleri havuzunda, sualtında gerçekleştirilen ödül töreniyle sahiplerini buldu. Buna göre, çevreye dost ve duyarlı olan;

– Sivil toplum kuruluşu olarak, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) adına Prof. Dr. Bayram Öztürk (Başkan)

– Basın mensubu olarak Radikal Gazetesi’nden Serkan Ocak

– TV projesi olarak, NTV Yeşil Ekran adına Korhan Varol ödülleriyle buluştular.

Çok sayıda basın mensubu da töreni kulüp eğitmenlerimizin desteği ile sualtından izleme imkânı buldular. Video çekimleri ve montajı sualtı görüntü yönetmenleri İsmail Cem Odabaşı ve Sait Özgür Gedikoğlu tarafından, sualtı fotoğraf çekimleri Seracettin Gökçen, suüstü fotoğraf çekimleri Yücel Ünver, Efil Çelik, Hızal Çelik tarafından gerçekleştirildi.

07 Temmuz 2013 Pazar akşamı, Türk Balıkadamlar Kulübü’nde, Türkiye’nin farklı illerinden katılan yarışmacılar, sponsorlar ve ilgi noktası deniz olan tüm davetlilerin bir araya gelmesiyle görkemli bir ödül töreni gerçekleştirildi.

Değerli sunucu ve aynı zamanda eğitmen Ayşe Kaşıkçıoğlu’nun sunduğu ödül töreninde, festival organizasyon komitesi başkanı Arzu Aşan Dönmez, Türk Balıkadamlar Kulübü (TBK) Başkanı Nezih Saruhanoğlu, Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı İnkılap Obruk, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof. Dr.Bayram Öztürk, ödül töreni sponsoru Polisan Kimya firması genel müdürü Haluk Erşen’in açılış konuşmaları ardından, jürilerin iki gün boyunca değerlendirme yaparak, yurtiçi ve yurtdışı katılımcıların fotoğraf ve filmleri ile yarıştığı festivalin sonuçları açıklandı; dereceye giren tüm yarışmacılara plaket ve ödülleri verildi.

Ödül töreninde ayrıca, önceki yıllarda festivali uluslararası platforma taşıyan festival başkanları Sevda Şahin, Seda Öztek ve Bengiz Özdereli’ye emeklerinden dolayı ‘20. Yıl Hatırası’ plaketleri verildi.

Başta kulüp üyeleri, eğitmenleri ve sporcuları olmak üzere, ulusal ve uluslararası dalış ve görüntüleme dünyasınca otorite kabul edilen isimlerden, gelecek vadeden balıkadamlara kadar pek çok katılımcı, festivale jüri, yarışmacı ve görevli olarak gönüllü destek verdi.

13. Uluslararasi Önceden Çekilmiş Fotoğraf ve Video Yarışması (Video)

1. Manfred Bortoli ‘Giant And Fisherman’ (İtalya)

2. Leonardo Sergiani ‘Cartoon’ (İtalya)

Dijital Fotoğraf ‘Portfolyo’

1. Marcello Di Francesco (İtalya)

2. David Salvatori (İtalya)

3. Giardano Cipriani (İtalya)

Festival Komitesi Özel Ödülü: Adriano Morettin (İtalya)

Dijital Fotoğraf ‘Geniş Açı’

1. Enrico Pati (İtalya)

2. Andrey Nekrasov (Ukrayna)

3. Andrey Nekrasov (Ukrayna)

Nurdoğan Özkaya Özel Ödülü: Cedric Peneau (Fransa)

Dijital Fotoğraf ‘Makro’

1. Martin Steinmeir (Almanya)

2. Domenico Roscigno (İtalya)

3. Iyad Suleyman (Ukrayna)

Jüri Özel Ödülü: Andrey Nekrasov (Ukrayna)

Photography ‘Diji-Art’

1. Davide Lopresti (İtalya)

2. Pietro Cremone (İtalya)

3. Alex Varani (İtalya)

Jüri Özel Ödülü: Enrico Pati (İtalya)

Recep Dönmez Türkiye Sualtı Dijital Portfolyo Fotoğraf

1. Tamer Günal (Türkiye)

2. Adnan Büyük (Türkiye)

3. Ufuk Dönmez (Türkiye)

TBK Özel Ödülü: Alp Baranok (Türkiye)

 

20. Yaşayan Marmara Yarışması Sonuçlar Yarışmacı ve Dalış Eşleri

Dijital Fotoğraf ‘Makro’

1. Şükrü Değer Erken – Birgül Erken

2. Ufuk Dönmez – Esra Demiray Yeşin

3. Alp Baranok – Hüsnü Elmacıoğlu

Dijital Fotoğraf ‘Geniş Açı’

1. Cenk Ceylanoğlu – Sinem Ceylanoğlu

2. Saygun Dura – Selim Barış Atakül

3. Taci Yücedere – Kamil Şengül

Dijital Fotoğraf ‘Balık’

1. Bülent Selli – Bertan Narlıoğlu

2. Cenk Ceylanoğlu – Sinem Ceylanoğlu

3. Saygun Dura – Selim Barış Atakül