Makedonya GDO’lu Gıdaları Üreten ya da Satan Kişileri Hapse Atacak

Makedonya, GDO’lu ürünleri yasaklamakla kalmadı, ürünleri yetiştirmek için GDO’lu tohum kullananları da hapisle cezalandırmak için yasa çıkardı.

Sırbistan devleti, halkın GDO’lu sütün ithalini desteklemesi için, doğal sütün zehirli olduğu yönünde yalan hikâyeler yaymaktan sorumlu kişiler ve organizasyonları bulmak ve cezalandırmak için söz vermişken, Makedonya bir adım daha ileri giderek GDO’lu ürünleri yasaklamakla kalmadı, ürünleri yetiştirmek için GDO’lu tohum kullananları da hapisle cezalandırmak için yasa çıkardı.

Hükümet sözcüsü Aleksandar Georgiev’in belirttiği gibi: “Biz, çiftçilerimizin korunmasını sağlayabilmek için tohumlarımızın kalitesinin ve doğal böcek ilaçlarının korunmasını amaçlayan yasaları yürürlüğe soktuk. Böylece Makedonya vatandaşlarının sağlık ve güvenliğini bitkisel sağlık ürünlerinin kullanımıyla kolayca tehlikeye atabilecek, tehlikeli bir endüstriyi kontrol altında tutmayı amaçladık.

Bugünkü hükümet toplantısında, cezalar güncellendi; GDO’lu tohumlar satan bir kişi yakalandığında para cezasına çarptırılacak ve eğer bu kişinin Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanmış bir satış lisansı yoksa para cezası on katına çıkacak. Para cezasının üzerinde en fazla verilebilecek ceza ise beş yıldan on yıla kadar hapis cezası olarak öngörülmektedir. “

GDO’lu ürünlerin üretimi veya satışını yaparak yasaya karşı gelen organizasyonlar ise yüksek para cezasından farklı olarak beşten yirmi yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacaklar.

Çeviri için Buğday Derneği gönüllüsü Başak Üner’e teşekkür ediyoruz.