Lassa, Yenice Ormanları’nı Korumak için Kolları Sıvadı

Lassa’nın her yıl düzenlediği Competus Keşif Konvoyu yolculuğunu tamamladı. Bu yıl Batı Karadeniz’de belirlenen toplam 1,200 km’lik parkurda gerçekleşen ve 35 kişiden oluşan Konvoy, Gerede’den başlayarak, Arkut Dağı, Yenice Ormanları, Şeker Kanyonu, Ilıca Şelalesi, Saraycık Yaylası ve Ilgaz Dağları Milli Parkı gibi noktalardan oluşan bir rotayı takip etti.
 
 
 
Profesyonellerle birlikte ekip çalışmasının en güzel örneği sergilendi
Her yıl keşif hikâyelerini paylaşıp yarışmayı kazanan katılımcılarıyla birlikte, tek başına gidilemeyecek zorlu parkurlarda gerçekleştirilen Competus Keşif Konvoyu’nda 7 kez Türkiye Off-road şampiyonu olan Mehmet Becce, zorlu parkurlarda, bilgi ve tecrübesiyle yönlendirici oldu.
 
Konvoy bu kez Yenice Ormanları için çalıştı
Türkiye’nin gizli kalmış güzelliklerini tanıtmayı amaçlarken, bir yandan da bu güzelliklerin yok olmasını engellemek için çalışan Konvoy, bu yıl rotası üzerinde yer alan ve Yenice Ormanları’nın tamamını koruyan Bakacak Yangın Kulesi’nin onarımını üstlendi.
 

50 bin hektarlık ormanı kontrol edecek
Keşif sırasında ziyaret ettiği Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden, Ilgaz Dağı’nın yangın tehlikesinden korunması amacıyla büyük önemi olduğuna ilişkin bilgi alan ekip, Bakacak Yangın Gözetleme Kulesi’nin onarımını ve bulutlu havalarda güneş enerjisinin yetersiz kalması nedeniyle haberleşmede sorun yaşanmaması adına, telsiz sisteminin kullanılmasını sağlayacak rüzgâr tribününün de yapımını gerçekleştirecek.
Orman İşletme Müdürlüğü kontrolünde Lassa tarafından 1,5 ayda onarılması planlanan Kule, yaklaşık 50 bin hektarlık alanın gözetlenmesinde kullanılacak.
 
 
1873 metreden gözleyecek
Deniz seviyesinden 1873 metre yükseklikte yer alan Bakacak Orman Yangın Gözetleme Kulesi, yılın 6 ayı ve 24 saat boyunca, bölgenin yangın tehlikesinden korunması amacıyla hizmet veriyor. Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 2 personel, yörenin yangın risk durumuna ve havanın yağış-sıcaklık gidişatına göre, Mayıs ayında kuleye çıkıyor ve yine yangın risk durumuna göre Kasım ayında kuleden iniyorlar.