KuzeyDoğa Derneği Bir Günde 2 Kıtada, 3 Ödül Aldı

22 Haziran’da, KuzeyDoğa Derneği ve dernek başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, Türkiye ve ABD’de doğa koruma ve biyolojik araştırma dallarında 3 ayrı ödül aldı.

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 2 yılda bir düzenlenen ve bu sene Kırşehir’de gerçekleşen Sulak Alanlar Kongresi’nde, KuzeyDoğa Derneği sulak alanların korunmasında en iyi sivil toplum kuruluşu ödülünü aldı. KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu ise, Doğu Anadolu’nun sulak alanlarını koruma konusunda yaptığı bilimsel çalışmalardan dolayı, ‘Sulak Alanlara Saygı’ ödülüne layık görüldü. Aynı saatlerde Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, ABD’nin başkenti Washington DC’da, National Geographic Derneği’nin kendisine verdiği ‘Yılın Kâşifi’ ödülünü de aldı.

KuzeyDoğa Derneği Sulak Alan Kongresi’nde iki kategoride ödül alan tek sivil toplum kuruluşu oldu. KuzeyDoğa Derneği adına ödülleri Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve Kırşehir Valisi Mehmet Ufuk Erden’den alan Bilim Koordinatörü Emrah Çoban, kongreyi düzenleyen komiteye ve ödülü almalarında katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Aynı zamanda Kuyucuk Gölü’nün korunmasında büyük emeği olan Eski Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden’in elinden sulak alan koruma ödülünü almanın mutluluğunu yaşadığını belirten Çoban, daha sonra ‘Yılın Kâşifi’ ödülünü almak için ABD’de bulunan Doç. Dr. Çağan H. Şekercioğlu adına düzenleme komitesine teşekkür ve şükranlarını iletti.