Kuyucuk, Türkiye’nin 13. Uluslararası Önemde Sulak Alanı (Ramsar Alanı) Oldu

Türkiye Ramsar sorumlusu olan Çevre ve Orman Bakanlığı, KuzeyDoğa Derneği’nin hazırladığı Ramsar formunu Temmuz sonunda Uluslararası Ramsar Sekreterliği’nin İsviçre’nin Gland Şehri’ndeki merkezine iletti. Sekreterliğin formla ilgili sorularını KuzeyDoğa Derneği Ekim ayında cevapladıktan sonra, son aşamaya girilmiş oldu.

Formu değerlendiren Ramsar Sekreterliği, 20 Kasım 2009’da, www.ramsar.org sitesinde, Kuyucuk Gölü’nün Ramsar statüsünü “Turkey names 13. Ramsar site” (Türkiye 13. Ramsar alanını seçti) başlığıyla duyurdu.

Türkiye’nin 13. “Uluslararası Önemde Sulak Alanını” seçtiğini belirten duyuru, Kuyucuk Ramsar alanı sınırlarını 416 hektar, koordinatlarını da 40°45’Kuzey 043°27′ Doğu olarak verdi.
 
Kuyucuk Gölü’nü Kars’ın en önemli sulak alanlarından biri olduğunu vurgulayan duyuru, Kuyucuk Gölü’nün, bir zamanlar Anadolu’da yaygın olarak görülen ama çoğu yıpranmış ve yok olmuş step otlak-sulak alan ekosistemlerin geride kalan önemli ve ender örneklerinden biri olduğunu vurguladı. Kuyucuk ve Kars’ın 2009 EDEN ödülünden de bahseden duyuru, Kuyucuk Gölü’nün aşırı otlatma, büyükbaş hayvanların yarattığı taciz ve çevre köylerden gelen kirlilikten etkilendiğini de belirtti. Ayni haftada Meksika’nın 114. Ramsar alanını ilan etmesi, Türkiye’nin Ramsar yolunda daha çok işi olduğunun önemli bir göstergesi oldu.

Daha detaylı bilgi için:

http://www.ramsar.org/cda/ramsar/display/main/main.jsp?zn=ramsar&cp=1-26-45-84%5e24238_4000_0__

Haber: KuzeyDoğa Derneği

http://www.kuzeydoga.org/

Fotoğraflar: http://www.kuyucuk.org/