Kutup Ayılarının Geleceği Tehlikede

Kutup Ayıları Koruma Programı uzmanı York, iklim değişikliğinin buzullar üzerinde yaşayan kutup ayıları için büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtti. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), Kuzey Kutbu’nda sıcaklığın hızla yükselmesinden dolayı kutup ayılarının geleceğinden endişe edildiğini açıkladı.

WWF Kutup Ayıları Koruma Programı uzmanı Geoff York, iklim değişikliğinin buzullar üzerinde yaşayan kutup ayıları için büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtti. York, 1973’te kutup ayılarını koruma anlaşmasını imzalayan 5 ülkenin konuyla ilgili çabalarını arttırması gerektiğine değinerek, anlaşmanın 40’ıncı yılma rastlayan 2013’ün, ‘Uluslararası Kutup Ayıları Yılı’ olarak kutlanacağını ifade etti.

Geoff York, kutup ayılarının neslinin gelecek yıllarda da devam edebilmesi için ülkelerin Kuzey Kutbu’nda sanayi gelişimini sınırlandırması gerektiğini vurguladı. Anlaşmaya, dünyada yaşayan kutup ayısı sayısının yüzde 60’ıpa ev sahipliği yapan Kanada’nın yanı sıra ABD, Norveç, Rusya ve Danimarka imza atmıştı.