Kutup Ayıları Cairn Enerji Binasında!

Kutup ayısı kostümlü Greenpeace eylemcileri, Kuzey Buz Denizi’nde petrol arayarak, pek çok canlının hayatını tehlikeye sokan Cairn Enerji’nin merkez binasına girdi. Eylemciler, şirketin olası bir kaza durumunda acil durum planlarını açıklamasını istiyor.

Aralarında kutup ayısı kostümü giyenlerin de bulunduğu 60’tan fazla Greenpeace eylemcisi bugün Cairn Enerji’nin Edinburg’daki genel merkezinde bir eylem yaptı. Kuzey Buz Denizi’nde, Grönland açıklarında petrol aramaları gerçekleştiren Cairn Enerji, petrol sızıntısı acil durum planını açıklamayı reddederek, kuralları ihlal ediyor.

Bugün sabah saatlerinde Cairn Enerji ofisine giren Greenpeace eylemcilerinin amacı, şirketin ’gizli’ acil durum planlarını bulmaktı. Kuzey Buz Denizi kutup ayıları, denizgergedanları ve deniz ayıları gibi pek çok önemli türe ev sahipliği yapıyor.

Kuzey Kutbu dünyanın en değerli bölgelerinden biri. Cairn Enerji gibi şirketler petrol arama faaliyetlerinin taşıdığı riskleri kamuoyundan saklayamazlar. Acil durum planlarını saklamalarının nedeni, büyük bir petrol sızıntısı olması durumunda Kuzey Buz Denizi’nin temizlenmesinin imkânsız olduğunu bilmeleri.

Kuzey Buz Denizi’nde petrol aramalarından kazançlı çıkanlar sadece petrol şirketleri ve politikacılar. Eneri ihtiyacımızı karşılamak için başka alternatifler mevcut…