Kuş Gözlemciler Üçüncü Köprüye Karşı

İstanbul Boğazı üzerinden yapılacak 3. köprünün güzergâhı Garipçe – Poyrazköy olarak açıklandı. Köprünün yapılacağı yer İstanbul’un akciğer, İstanbullunun yeşil alanı ve boğazın incisidir. Burada aynı zamanda dünya üzerinde ancak birkaç yerde gözlenebilen olağanüstü bir doğa olayı gerçekleşir.

Her yıl 300 bin leylek, 150 bin yırtıcı ve binlerce ötücü kuş İstanbul Boğazı’ndan göç ederler. Bu nedenle İstanbul Boğazı dünya üzerindeki en önemli göç noktalarındandır. Bu kuşların en çok görüldüğü kısım Boğazın yeşil kalmış kuzey kısımlarıdır. Bu ormanlarda binlerce göç yorgunu kuş dinlenir, beslenir ve göçe devam etmek üzere enerji depolar. Tıpkı bir arabanın benzin istasyonunda tankını doldurması gibi…

 

Üçüncü köprünün bu güzergâhta yapılmasına karşıyız. Boğazın kuzey yakaları bir doğal park olmalıdır. İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu, 2006 yılından beri ‘Boğaz Kuş Göçü’nü takip ediyor. Bu yılki çalışmamızı ise http://www.ikgt.org/ sitesinden canlı izleyebilirsiniz. Siz de mutlaka Sarıyer – Garipçe yoluna gelin ve Mart – Mayıs arasında bir gün bize katılarak bu inanılmaz doğa olayına tanık olun.

Burası köprü olursa şehir buraya ilerleyecektir. Bu durumda gökdelenler ve kulelerle dolu beton bir orman oluşacaktır. Kuşlar artık daha yüksekten uçmaya zorlanacak, bir kısmı da bu yolculuğu yapamayacaktır. Ormanların yok olmasıyla dinlenecekleri yerler de kalmayacaktır.

İstanbul’da bu muhteşem doğa alanının hep kalmasını istiyor bu nedenle üçüncü köprüye karşı çıkıyoruz…