Kurtları Tedavi Ediyor, Kuşlara Tekrar Uçmayı Öğretiyor

Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi sorumlu hekimi olan Veteriner Hekim Ayşegül Karaahmetoğlu, yaban hayatı hekimliği ve rehabilitasyonu konusunda bilgi ve deneyimlerini artırmak üzere 25 Mayıs 2012 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri, Wisconsin Eyaleti’ne gitmiş.  

3 ay boyunca 3 ayrı yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon merkezinde (Wisconsin, Wausau Antigo’da bulunan REGI (Raptor Education Group Inc), Rhainlander’da bulunan Wild Instincts ve Green Bay’da bulunan Bay Beach Wildlife Sanctuary) gönüllü olarak çalışmalara katılmıştır.

ABD’ye geldiği ilk günden itibaren IWRC’in (International Wildlife Rehabilitation Council) düzenlediği ve uluslararası geçerliliği olan yaban hayatı rehabilitatörlüğü sınavına hazırlanmaya başlamıştır. Sıkı bir hazırlık sürecinin ardından sınavda başarılı olmuş, sertifikayı almaya hak kazanmış ve Türkiye’nin ABD sertifikalı yaban hayatı rehabilitatörü unvanına sahip ilk veteriner hekimi olmuştur.

Yabani kuşların kabul edildiği REGI’de bulunduğu süre içerisinde, kurtarma, öksüz yavruların büyütülmesi, bakım, rehabilitasyon ve doğaya salma prosedürlerinin yanısıra, doğaya dönme şansı olmayan yırtıcı kuşların eğitilerek, halkı ve ilk öğretim çağındaki çocukları yaban hayatı konusunda bilinçlendirme amaçlı düzenlenen eğitim programlarında görev alarak bu statüdeki yırtıcı kuşları eğitmeyi öğrenmiştir. Yabani bir dalgıç kuşunun (common loon) yuttuğu 2 adet balıkçı oltası kurşununun midesi yıkanarak çıkarılması gibi Amerika’da çok nadir uygulanan ve riskli olan bu operasyonda, Amerikalı meslektaşları ile beraber çalışmış ve Wisconsin’ın yerel kanalı Channel 12’de bu operasyonun haberi yayınlanmıştır.

Yabani kuşların ve yabani memelilerin kabul edildiği Wild Instincts merkezinde bulunduğu süre içinde geyik, tilki, ayı, sincap, yaban tavşanı gibi öksüz kalmış memeli hayvanların bakım, büyütme, rehabilitasyonları konusunda deneyimlerini artırmış, rehabilitasyonu çok zor olan ayıların nasıl bir sistemle insana alışmadan büyütülerek doğaya salınması konusunda deneyim kazanmıştır

Wisconsin’de 30 seneyi aşkın bir süredir yürütülmekte olan kurtlara verici takılıp takip edilmesi projesinin öncülerinden olan Wisconsin eyaleti Natural Resources departmanında çalışan koruma biyoloğu Ronald N. Schultz ile kurtlara verici takılarak takip edilme prosedürleri ile ilgili arazide uygulama yapma şansını elde ederek 2 defa uçakla havadan kurt takibi çalışmasına asistanlık yapmıştır.

Bay Beach Sanctuary’de yabani kuş, memeli hayvanlarının yanı sıra sürüngenlerin rehabilitasyonu konusunda işleyen prosedürü yakından görme şansını elde etmiş ve merkezin veteriner hekimi ile New Zoo adındaki hayvanat bahçesinde vaşak, kızıl panda, zürafa gibi hayvanlara tıbbi müdahale etme şansı elde etmiştir.

Amerika’da bulunduğu süre içerisinde, The North Star Journal gazetesi kendisiyle röportaj yapmış,  gazetede yayınlanmış ve Channel 12’de de ayrı bir röportajı yayınlanmıştır.

ABD’de yaban hayatla dolu 3 ay geçiren Yaban Hayatı Veteriner Hekimi Ayşegül Karaahmetoğlu, Türkiye’ye döndüğünde sorumlu hekimliğini yaptığı Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde çalışmalarına daha donanımlı bir şekilde devam edecektir.

Yazı ve fotoğraflar: KuzeyDoğa Derneği