Küresel Ekoköyler Ağı, Schweibenalp Ekoköyü’nde Toplandı!

logo sirtcantam

Dünya’daki farklı ekoköyler arasında iletişim ve deneyim paylaşımını artırmak amacıyla kurulan Küresel Ekoköyler Ağı tarafından her sene düzenlenen uluslararası konferans, bu sene temmuz ayında 51 ülkeden 300 katılımcıyla İsviçre Brienz’deki Schweibenalp Ekoköyü’nde gerçekleştirildi.

Dünya’daki farklı ekoköyler arasında iletişim ve deneyim paylaşımını arttırmak amacıyla kurulan Küresel Ekoköyler Ağı (Global Ecovillage Network – GEN) tarafından her sene düzenlenen uluslararası konferans, bu sene 51 farklı ülkeden 300 katılımcıyla 7 – 12 Temmuz 2013 tarihlerinde İsviçre’nin Brienz şehrinde bulunan Schweibenalp Ekoköyü’nde gerçekleştirildi. GEN-Avrupa üyesi Güneşköy’de konferansta Türkiye’yi temsil eden ekoköyler arasında yer aldı.

Bu seneki temanın ‘Sürdürülebilir Bir Dünya için Toplulukları Buluşturmak’ olduğu konferansta Avrupa, Latin Amerika, Asya, Afrika, Orta Doğu ve Amerika’dan gelen katılımcılar dâhil oldukları ekoköy girişimleri, projeler ve yürüttükleri çalışmalar hakkında 5 gün boyunca etkileyici sunumlar ve yoğun paylaşımlarda bulundular. Sunumların yanı sıra sabah seremonileri, paylaşım grupları, atölyeler ve açık alan deneyimleriyle katılımcılar arasında daha derinlikli ve içten etkileşimlere olanak sağlayan yenilikçi sosyal süreçlere de yer verildi.

5 gün süren konferans sırasında dikkati çeken sunuşlar arasında ‘Alternatif Nobel Ödülü’ olarak adlandırılan ‘The Right Livelihood Award – Doğru Yaşam Ödülü’ ve ‘World Future Council – Dünyanın Geleceği Konseyi’nin kurucusu Jakob von Uexkull tarafından adil ve insancıl yasaların yapılması yönünde yürüttükleri üst düzey lobicilik çalışmaları; Senegal Hükümeti tarafından ülkedeki 14 bin geleneksel köyün ekoköye dönüştürülmesi projesi; Estonya’da başlatılan ve geçtiğimiz 5 yılda dünyada 20 milyondan fazla kişinin katıldığı dünyayı 1 günde temizleme kampanyası ‘Let’s Do It – Cleanup’ girişimi ile gelecek nesil GEN üyelerinden oluşan ve katılımcıların oylarıyla Ekoköy Mükemmellik Ödülü’nü alan NextGEN grubu yer aldı. Öğleden sonraları ve akşamları yapılan atölyelerde ise yeni ekoköy girişimlerinin tanıtımları, Süreç Çalışması (Process Work), Doğrudan Demokrasi deneyimleri, permakültür atölyeleri, film gösterimleri, tabandan yayılan hareketlerin siyasi süreçlere etkisi ve ülkemiz ile diğer Orta Doğu ülkelerinde yaşanan son gelişmelere ilişkin paylaşımlar gerçekleştirildi.

Konferansın önemli bir diğer gelişmesi ise GEN ortaklığında yürütülen ve ülkemizden Güneşköy Kooperatifi’nin de yer aldığı bir proje kapsamında oluşturulan ‘Online Yerel Çözümler Kütüphanesi’nin katılım sağlayan uluslararası topluluğa tanıtımı oldu. Ortadoğu’daki 5 ülkeden 6 kadının katkılarıyla oluşturulan bu portalda farklı ülkelerden ekolojik mimari, yerel ekonomiler, sürdürülebilir tarım ve toplumsal süreçler gibi konularda yerel ve pratik iyi uygulamalara yer veriliyor. Ülkemizden de örneklerin yer aldığı Yerel Çözümler Kütüphanesi’ne göz atmak ve yeni yerel çözümleri paylaşmak için: www.solution.ecovillage.org sitesi ziyaret edilebilir.

Küresel Ekoköyler Ağı konferansı gelecek sene Almanya’da bulunan ZEGG ekoköyünde gerçekleştirilecek.