Küçükçekmece Belediyesi’nden Örnek Bir Çalışma: Hobi Bahçeleri

Küçükçekmece Belediyesi geçtiğimiz yaz aylarında örnek bir çalışma hayata geçirdi: Hobi Bahçeleri. Belediye bu çerçevede bahçeleri kura ile çekilişi yapmış ve ilgililere dağıtmıştı. Katılımcıların kendi sebzelerini yetiştirip, sofralarına kendi ürünlerini getirebilecekleri bir imkân sunan Hobi Bahçeleri için toplam 42.000 m² alan, 40 m²’lik parseller şeklinde 266 adet bahçe olarak hizmete sunuldu.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay projenin önemine değinerek, “Hayatı dolu dolu yaşamak adına bu projeyi gerçekleştirdik. Hepimizin toprağa özlemi var, bu proje ile bu özlemi bir nebze de olsa gidermeyi amaçladık. Çocuklarımız sebzenin nasıl yetiştiğini yalnızca televizyondan görüyordu. Bu projemizle daha yakından görecekler, kendi ürünlerini yetiştirebilecekler” dedi.

Başkan Yeniay, ayrıca Hobi Bahçesi çevresinde yapılması planlanan sosyal tesis projesinin de 2013 yılı Mart ayı gibi tamamlanmış olacağını söylüyor ve ekliyor:
“Önümüzdeki yıllarda, burada oluşturacağımız meyve bahçelerinin hasadını birlikte toplayacağız, bunu festival havasında, hemşerilerimizle gerçekleştireceğiz. Ayrıca, Atakent Mahallesi’nde bulunan Temalı Park’ta şu anda çalışmalar devam ediyor, burası Türkiye’nin en büyük fuar, kongre ve eğlence merkezlerinden birisi olacak.”

Tüm parsellerden 11 adedi engelli vatandaşlar için özel olarak yükseltilmiş ekim alanları şeklinde tasarlanmış. Hobi Bahçeleri’nde kullanıcılara ait olmak üzere üzeri gölgelikli ahşap malzeme sandıkları bulunuyor. Ayrıca her parselde kişiye özel kullanım için musluklar da mevcut. Toplamda 266 adet parselden 260 parsele başvuru yapılmış. Engelli vatandaşlar için ayrılmış 6 adet parsel de kullanım için hak sahiplerini bekliyor.