Köyceğiz Çalıştayı’nın Ardından

Köyceğiz’de dergimizin de paydaş olduğu bir çalıştay gerçekleştirdik. 24 – 25 Nisan 2015 tarihleri arasında yapılan çalıştay bu boyutu ile bölge için ilkti. Bu çalıştayın en temel öğretisi; Muğla Üniversitesi’nin ‘üniversite olgusu ve varlığı’ konusunda bölge için vazgeçilmez olduğudur.

koycegiz calistayi

Geçtiğimiz yılın güz aylarında Köyceğiz Belediyesi’nden aldığımız davet üzerine bölgede çalışmalar gerçekleştirmiştik. Editörümüz Göktürk Günal ve Nadi Pirci ile birlikte yapmış olduğumuz çalışmaları internet sitelerimiz aracılığı ile paylaşmıştık. 44. sayımızın kapak konusunu Köyceğiz Güz Günlükleri olarak belirlemiştik ve bir de kısa film çekmiştik.

Tüm bunların yanında bölgeye hizmet edebilmek için daha doğru ve nitelikli bilgiye ulaşmamız gerekiyordu. Bu isteklerimizi Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan ve Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale’ye ilettiğimizde ilk akla gelen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin varlığı oldu.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Bayram Akça ve Mehmet Ali Özler hocalarımızla yapmış olduğumuz ilk görüşmelerin ardından Muğla Valisi Amir Çiçek’in de desteğini alarak bu bilgi şenliğini ortaya çıkarmış olduk.

Bu çalıştay ilçe olan Köyceğiz’in çalıştayı değildi sadece. Bu çalıştay aslında çok özel bir bölge olan Köyceğiz Havzası’nın Çalıştayı idi. Köyceğiz Gölü, Kaunos, İztuzu, Dalyan, Dalaman Çayı, Namnam Çayı, Ortaca, Beyobası, Narenciye, Bal, Dalaman, Ekincik Koyu, Sığla Ormanları, Sandras Dağı, Ölemez Dağı, Sultaniye Kaplıcası, Caretalar’ın vitrine çıktığı ve bölgenin tüm değerlerine bir güzelleme yapıldığı bir çalıştaydı.

Özet olarak; Köyceğiz Belediyesi sosyal belediyecilikten örnekler verdi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi; bir üniversitenin neden var olduğu konusunda başarılı bir çalışma yaptı. Köyceğiz Kaymakamlığı ve Muğla Valiliği devlet ciddiyeti ve duruş sergiledi.

Bize gelince; Sırtçantam cam binalar içerisinde, milyon dolarların konuşulduğu bir oluşumla kurgulanmadı. Sırtçantam; bu topraklardan doğdu ve bu topraklar üzerine söylenecek her sözde var olacaktır…

İsmail Şahinbaş