Körfez’e Akan Atık Suların % 98’i Arıtılıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yaptığı yatırımlarla İzmit Körfezi’ni yaşanır hale getirdi. Yıllarca ihmal edilen kendi kaderine terk edilen Körfez, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı dev yatırımlar sayesinde tekrar temiz ve mavi görünümüne kavuştu. Büyükşehir Belediyesi Körfez’in dört bir tarafına yaptığı dev arıtma tesisleri ile atık suların körfez’e dökülmesini önledi.

Büyükşehir Belediyesi son olarak Hereke’nin atık sularını Körfez Atıksu Arıtma Tesisi’ne bağlayan terfi sistemini devreye soktu. Böylece Körfez’e dökülen atık suların % 98’i arıtılarak denize ulaşır oldu.

Gebze, Körfez, İzmit Plaj Yolu ve 42 Evler, Başiskele Kullar, Gölcük Yeniköy ve Karamürsel Atıksu Arıtma tesislerinin yanısıra Karamürsel Valide Köprü, İzmit Akmeşe, İzmit Hakkaniye, Derince Çavuşlu Modüler arıtma tesisleri gibi İzmit Körfezi’ni kollektör hatları ile çeviren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Hereke’nin atıksularını da Körfez Atıksu Arıtma Tesisine bağlamasıyla il genelinde Körfez’e dökülen atıksu arıtma oranını yüzde 98’e çıkardı.

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımlar sonucunda, TÜBİTAK, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Çevre Müdürlüğü, İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi gibi kuruluşlar yaptığı çalışmalarda Körfezdeki su kalitesinin eskiye oranla yükselmeye başladığını belirtti. Körfezin değişik noktalarında 100’ün üzerinde dalış yapılmış, Körfezdeki su altı canlılığı, uzmanlar tarafından görüntülenmiş Körfezde ki canlı sayısının arttığı görülmüştü.