Kömürün Karası Bu Kapağın Altında Olmasın

Anadolu Grubu’nun kömürlü termik santral kurmayı planladığı Yaykıl Köyü’nde yüzlerce direnişçi termiksiz Gerze için uyumadan nöbet tutuyor ve sondaj çalışmalarını durduruyor.

Sinop ve Gerze iki yıldır temiz nefes alma haklarını kaybetmemek için direnişte. Bu öyle bir direniş ki, sadece o topraklarda yaşayanların değil oraya yolu bir kez düşmüş herkesin içini titretiyor. Anadolu Grubu’nun Gerze’de termik santral kurmasına karşı yürütülen bu direniş 6 Ağustos 2011’den bu yana Yaykıl Köyü Direniş Kampı’nda bir yaşam tarzı olarak devam ediyor.

Anadolu Grubu birçok markayı da bünyesinde barındırıyor. En ünlü bira markalarından biri olan Efes Pilsen’de buna dâhil. Birçok kişinin birada ilk tercihi olan Efes Pilsen’i gelin bir de Gerzelilere sorun. 6 Ağustos’tan beri termiksiz Gerze için direnen binlerce kişi, biber gazı yiyor, yaralanıyor, iş makinelerinin önünde siper oluyor.

Ancak Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, bu direnişi görmezden geliyor. Unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri de, doğayı yok eden kirli termik santraller sadece Gerze’yi değil, iklimi değiştirerek hepimizi etkiliyor.

Gerze bu mücadelede yalnız değil

Yaşamlarını, doğalarını, yurtlarını ve geleceklerini korumak isteyen bu halkın direnişine duyarsız kalmayacağız.

O topraklardan yüzyıllardır kaç nesil geçti, kaç nesil geleceğine temiz bir miras bıraktı… Bu mirasın şimdiki bekçileri, Tuncay Özilhan’ın termik santraline yenik düşmemeye kararlı. Tabii ki bu herkesin, hepimizin desteğiyle olacak.