Kocayayla Dağ Bisikletinin Merkezi Oldu

Bursa Valiliği’nin ‘2 Yılda, 2 Bin Kilometre Doğal Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları’ belirlenmesi projesi kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde, Kocayayla merkezli çok sayıda doğal bisiklet parkurları oluşturuldu.

kocayayla parkurlari tabelasi

Geçtiğimiz yıl başlayan proje, bir yıllık araştırma çalışmalarının ardından ürünler vermeye başladı. Kocayayla’dan başlayan parkurlar; Güney Uludağ, İnegöl ve Kütahya yönünde uzanıyor.

kendirli yaylasi

Uludağ’ın güney yönünde iki parkur belirlenmiş durumda. Bunlardan biri 64 kilometrelik Güney Uludağ Yolu isimli parkur. Bu parkurun bitim yeri Uludağ Milli Parkı’nın giriş yeri. Parkur; Alıç Yaylası, Dağdibi Yaylası, Büyükdeliller Yaylası ve Ketenlik Yaylası gibi yüksek coğrafyalardan geçiyor.

Aynı yerde başlayıp aynı yerde biten bir diğer parkurda Baraklı Yolu isimli 73 kilometrelik parkur. Bu parkur Güney Uludağ Yolu isimli parkurun daha aşağı kısmında, Uludağ’ın güney eteklerinde yer alan köy yerleşimlerinden geçiyor. Parkur; Baraklı, Pınarcık, Dağdibi, Epçeler, Büyükdeliller, Küçükdeliller, Güneybudaklar ve Soğukpınar köylerini geçtikten sonra Bağlıhanı’nın yanından geçerek Uludağ Milli Parkı’nın girişinde son buluyor.

Kocayayla çıkışlı, İnegöl’e farklı yollardan giden üç parkur bulunuyor. Bu parkurlar; Uludağ’ı aşan 43 kilometrelik Tepel Yaylası Parkuru, 49 kilometrelik Boğazova – Lütfiye Parkuru ve İnegöl’e Başalan Yaylası’nı aşıp inen 48 kilometrelik Boğazova – Başalan Yaylası Parkuru.

Keles Kocayayla’da başlayıp Keles şehir merkezinde biten 39 kilometrelik parkur ise Sorgun ve Gelemiç köy yerleşimden geçiyor.

‘2 Yılda 2 Bin Kilometre Doğal Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları’ oluşturulması projesi işinde dergimizde paydaş olarak bulunuyor.